Vlasti u Libiji pustile su na slobodu Saadija Gadafija, sina bivšeg lidera Muamera Gadafija koji je smijenjen s vlasti i ubijen tokom pobune 2011.
Libijski premijer Abdul Hamid Dbeibah je saopštio ranije na Tviteru da je Gadafi (48) pušten na slobodu u skladu s prethodnom sudskom naredbom.
Gadafi je odmah napustio zemlju avionom za Istanbul, izvijestio je Rojters, pozivajući se na jednog zvaničnika.
Saadi Gadafi, koji je poznat po tome što je u vrijeme diktature svog oca živio u stilu plejboja i bio profesionalni fudbaler, pobjegao je u Niger za vrijeme pobune koja je izvršena pod pokroviteljstvom NATO snaga. Međutim, bio je u zatvoru u Tripoliju od kada je pronađen i izručen Libiji 2014.
pic.twitter.com/z7kthTD471 #BREAKING LIBYA : THE SON OF MUAMMAR GADDAFI HAS BEEN RELEASED FROM PRISON!
— News Rdg (@news_rdg) September 6, 2021
Al-Saadi Muammar Gadaffi, son of former President Gaddafi, has been released from prison in Libyan capital #Tripoli.
He arrived to #Turkey on September 5#BreakingNews #Rdguk
Tokom pobune su ubijena trojica od sedmorice sinova diktatora i u zemlji je nastupio haos, pošto su se rivalske frakcije borile za vlast.
U martu je uspostavljena vlada nacionalnog jedinstva u okviru mirovnih napora, što je takođe podrazumijevalo izbore planirane za decembar.
Puštanje Gadafijeva na slobodu je rezultat pregovora koji su uključivali visoko pozicionirane plemenske aktere i premijera Abdula Hamida Dbeibaha, saopštili su zvanični izvori, prenio je Gardijan.
Jedan drugi izvor je rekao da je u pregovorima učestvovao i bivši ministar unutrašnjih poslova Fati Bašaga.
Ministarstvo pravde je 2018. saopštilo da Saadi Gadafi nije kriv za „ubistvo, prevaru, prijetnje, porobljavanje i klevetanje bivšeg fudbalera Bašira Rajanija“.
Njujork tajms je u julu izvijestio da je intervjuisao Saadijevog brata Saifa al Islama Gadafija koji je godinama držan u gradu Zintan, pošto su njegove pristalice nagovijestile da će se kandidovati na predsjedničkim izborima koji su planirani za decembar.
Polovinom marta je izvršem miran prenos vlasti sa dvije zaraćene vlade koje su upravljale istokom i zapadom zemlje na vladu nacionalnog jedinstva koja je rezultat pregovora vođenih pod okriljem UN.
Njen zadatak je da ujedini državne institucije, poboljša javne usluge i nadgleda izbore u decembru.
Međutim, vlada se žali na opstrukcije Parlamenta, koji je izabran 2014. i potom podijeljen između suprotstavljenih frakcija, piše Rojters.
Iako su prošlog ljeta prestala otvorena neprijateljstva u građanskom ratu, naoružane grupacije i dalje operišu širom Libije, boreći se za teritoriju i kontrolu nad državnim institucijama koje su i dalje podijeljene uprkos mirovnim naporima.
Nedavno je bilo sukoba u zgradi Vlade nakon spora u vezi s rukovodstvom u državnoj instituciji Administrativna agencija za kontrolu (ACA) koja je ovlašćena da nadgleda učinak Vlade.
Agencija može da osporava imenovanja na javne funkcije, zbog čega predstavlja važnu polugu moći u sporovima o kontroli drugih državnih institucija.
Rojters je izvestio, pozivajući se na očevice, da su pikapovi s borcima tada pojurili u ulicu gdje je sjedište ACA, a čuli su se i pucnji i mogao se vidjeti gusti dim.
Predsjedavajući ACA Sulajman al Šanti, koji je situaciju u zemlji ocijenio kao nestabilnu i nebezbjednu, rekao je da su borci povezani s njegovim zamjenikom.
Njih dvojicu su imenovali različiti politički entiteti i nedavno su se vodili sporovi oko pozicije i jednog i drugog.
Napori ka mirovnom procesu su ubrzani prošle godine nakon što su snage komandanta Kalife Haftara, čije je sjedište na istoku zemlje, potisnuti u borbi za Tripoli, što je kulminiralo imenovanjem Vlade nacionalnog jedinstva u martu.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR