Piše: Oleksandar Levčenko, bivši ambasador Ukrajine u Hrvatskoj, Srbiji i BiH
Moramo bliže pogledati čovjeka koji je bacio u provaliju čitav sustav suvremenog međunarodnog prava i pravila pristojnog ponašanja između različitih zemalja. To je predsjednik Rusije Vladimir Putin koji stvara ogromne probleme za čitav svijet i za svoju zemlju, što u sveruskoj zadimljenosti šovinizma, sada određuje život drugim narodima pritom samo gledajući svoj osobni interes, a drugih kao i da nema”.
Izgleda da je Putin osobno pripremao rat s Ukrajinom već odavno.
Teško je reći odakle mu ta mržnja prema svemu ukrajinskom. Možda je imao neku osobnu traumu u djetinjstvu ili je to rezultat dugog službovanja u Zloglasnom KGB-u. Kao povjesničar vidim njegovo apsolutno neznanje povijesnih procesa. Putin svaki put iskače iz grmlja s nekim smiješnim povijesnim tezama, koje želi komentirati navodno kao znalac ili znanstvenik.
Primjerice, da su Ukrajinci i Rusi jedan narod, što je nemoguće po svojoj prirodi. Ukrajinci su nasljednici autohtonih i prvobitnih Slavena Anta i Sklavina, koji su imali svoju prvu državnost još u 5. stoljeću u okviru sadašnje centralne, sjeverne i zapadne Ukrajine. U to doba u Rusiji još nije bilo Slavena i nije bilo nikakve državnosti. Tamo su živjela domaća plemena finsko-ugarskog porijekla.
Putin je također prije tri godine nasmijao cijeli svijet rekavši da će Moskva će pobijediti COVID kao kada je u svoje doba pobijedila nomade turskog porijekla – Pecenige i Polovce. Ispalo je da su Pecenige živjeli u doba kad još i nije bilo Moskve, a marginalna bitka sa Polovcima bila samo jednom. U stvari s Pecenigama i Polovcima borili su se Kijev i Cernigiv koje bas sada ruska vojska nemilosrdno bombardira svakodnevno.
Putin ne zna i druge osnovne stvari, naime, izgleda da ne poznaje precizno ni čitavo rusko društvo. Prva stvar koja ima oznaku državne tajne za udžbenike ruske povijesti: Slaveni dolaze na tlo suvremene Rusije tek u sredini 8. st. i to iz istočne i sjeverne Poljske. Uvijek Moskva mulja o tome da su Slaveni oduvijek živjeli u Rusiji.
Drugo: Do ovog vremena ruska historiografija nikako ne može otvoreno priznati geografsko porijeklo Slavena. Pradomovina svih Slavena je sjeverna, istočna i središnja Poljska (Venedi/Vendi) te sjeverna, zapadna i središnja Ukrajina (Ante i Sklavine). Ova dva historijska fakta ubijaju stoljetnu priču izmišljenu u Moskvi da su Rusi glavni Slavenski narod. Definitivno ne. Slaveni u Rusiji se pojavljuju puno kasnije nego čak u Češkoj i Slovačkoj (kraj 5. st.), kao i na Balkanu (druga polovica 6. st.).
Treće – Moskva nije centar historijskog pravoslavlja u istočnoj Europi. To je naravno Kijev (osnovan u 482. g.). Veliki knez Kijevski Vladimir pokrstio je državu Rus (nikako ne Rusiju) sa centrom u Kijevu još u 988. godini. U to doba Moskva još i nije postojala (prvi put se spominje u 1147. g.). Prva najveća pravoslavna katedrala Sveta Sofija, što je do sada najstarija postojeća pravoslavna katedrala na terenima države Rus, je sagrađena u Kijevu 100 godina prije osnivanja Moskve. Zato Kijev nikada nije imao namjeru nešto pitati o svojim vjerskim poslovima Moskovski patrijarhat.
Sljedeće. Moskva je dobila vlastiti patrijarhat na dosta okrutni način. U 1588. godini pozvala je u vjersku posjetu Patrijarha iz Konstantinopola Jeremiju II Tranosa. Poslije obilnog darivanja Moskovski car i lokalno svećenstvo zamolili su ga da posveti za Moskovsku crkvu posebnog patrijarha. Naravno da je Jeremija to odbio. Ali ga je Moskva zatočila na više od pola godine u kućni pritvor. Nemajući nikakvog izbora, Jeremija 1589. godine mora posvetiti Moskovskog partrijarha, koji sada prikazuje nepoštovanje odluke Fanara o priznanju Pravoslavne crkve Ukrajine.
Obrazloženje konstantinopolskog patrijarha je vrlo jednostavno: Moskva nikako ne može biti materinska crkva za Ukrajinu. Kijev je puno stariji duhovni centar pravoslavlja u odnosu na Moskvu. Idemo dalje. Moskva je sagrađena na području koje su oduvijek naseljavali plemena finsko-ugarskog porijekla. Na domaćem jeziku Moskva znaci Mutna voda. A ukrajinski kozaci -Zaporozci uvijek su branili pravoslavlje, ali ne Moskovsko nego Kijevsko”, tumači Levčenko.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR