27 °

max 43 ° / min 22 °

Subota

26.07.

43° / 22°

Nedjelja

27.07.

32° / 20°

Ponedjeljak

28.07.

31° / 18°

Utorak

29.07.

29° / 18°

Srijeda

30.07.

30° / 18°

Četvrtak

31.07.

32° / 18°

Petak

01.08.

34° / 18°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Što će Tramp reći: Amerika izgubila 3,4 miliiona radnih mjesta zbog Kine

Izvor: Izvor: vecernji.hr

Svijet

Comments 1

Što će Tramp reći: Amerika izgubila 3,4 miliiona radnih mjesta zbog Kine

  • Viber
Dok podaci američkog ministarstva rada pokazuju da je proizvodni sektor manji no što je bio u januaru 2009. na vrhuncu finansijske krize, kada je na predsjedničku dužnost stupio Barak Obama, od februara 2010. godine u njemu je otvoreno 800 hiljada radnih mjesta.

Rastući trgovinski deficit s Kinom koštao je SAD približno 3,4 miliona izgubljenih radnih mjesta u periodu od 2001. do 2015. godine, pokazalo je najnoviji izvještaj američkog Instituta za ekonomsku politiku.

Sve izraženija zavisnost SAD-a o uvozu iz Kine i nepoštene kineske trgovinske prakse, takođe su doprinijele gašenju radnih mjesta u američkom sektoru proizvodnje, na koji otpada gotovo tri četvrtine ukupnog broja izgubljenih radnih mjesta zbog trgovinskog manjka, kaže se u izvještaju Instituta za ekonomsku politiku (EPI).

U periodu od 2001. do 2015, trgovinski je deficit SAD-a s Kinom više nego učetvorostručen, na 483,2 milijarde dolara, navodi se u izvještaju toga Instituta.

Objava izvještaja u utorak vremenski se poklopila s najavama novog američkog predsjednika Donalda Trampa o ukidanju velikog dijela dosadašnjih mjera vezanih za trgovinu, koje krivi za izvoz poslova iz američkog industrijskog sektora, najprije u Kinu i Meksiko.

Peter Navarro, glavni ekonomsli savjetnik predsjednika Trampa, nebrojeno puta optuživao Kinu da trgovinskim mjerama koje usvaja direktno potkopava američku ekonomiju, podsjeća Reuters.

Računari i elektronički dijelovi među američkim su sektorima industrije iz kojih je najviše radnih mjesta preseljeno, a prema izvještaju Instituta za ekonomsku politiku, u tim je sektorima izgubljeno 1,2 miliona radnih mjesta u posmatranom periodu.

"Velika većina radnih mjesta u proizvodnji izgubljena je u takozvanim industrijama trajnih dobara, visokotehnološkim i kapitalno intenzivnim industrijama koje omogućuju vrlo dobre poslove sa znatnom koristi u industrijama poput čelika, strojnih alata i elektroničkih uređaja", kazao je autor izvješća Robert Scott.

Dok podaci američkog ministarstva rada pokazuju da je proizvodni sektor manji no što je bio u januaru 2009., na vrhuncu finansijske krize, kada je na predsjedničku dužnost stupio Barak Obama, od februara 2010. godine u njemu je otvoreno 800 hiljada radnih mjesta.

Marcus Noland iz Instituta Peterson za međunarodnu ekonomiju (PIIE) odbacuje direktnu povezanost trgovinskog deficita i izgubljenih radnih mjesta koja se navodi u tome izvještaju, nazivajući je bazično netačnom, uz obrazloženje da je SAD trenutno na nivou ili blizu pune zaposlenosti uprkos trgovinskom deficitu s Kinom od gotovo 500 milijardi dolara.

Kako su proizvođači elektronike selili proizvodnju u inostranstvo, time se broj radnih mjesta u proizvodnji u SAD-u smanjio, ali je poboljšano zapošljavanje u domaćim industrijama dizajna, softvera, oglašavanja i drugim područjima, objasnio je Noland. Trgovina u osnovi ne uništava radna mjesta niti ih stvara, smatra on, dodajući da ona utiče na strukturu zapošljavanja i na distribuciju poslova.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Dragutin

Tačno će im vojsku poslat.