Snažna oluja sa jakom kišom i vjetrovima očekuje se da će noćas zahvatiti sjeverozapadni dio Evrope prelazeći preko Velike Britanije, Belgije, Holandije i Francuske.
Prema metereološkim najavama oluja nazvana Kiran mogla bi na da donese rudare vjetra do 170 kilometra na čas uz jake kiše, kao i talase od deset metara.
Upozorenja se posebno odnose na veliki dio sjeverozapadne Francuske, belgijsku obalu kao i jugoistočni vrh Engleske i Velsa u Velikoj Britaniji.
Od danas u ponoć do sjutra prije podne tri priobalna francuska departmana u Bretanji i Normandiji su pod crvenim meteo alarmom, što je maksimalni nivo uzbune, saopštila je francuska meteorološka služba Meteo-Frans.
Ukupno 17 francuskih departmana takođe na jugozapadu i sjeverno od Pariza stavljeni su pod narandžasto upozorenje za plimne talase, vjetar ili kišu koja može da izazove poplave.
Francuska željeznička kompanija SNCF je najavila da prekida saobraćanje regionalnih vozova i više linija brzih vozova TGV.
Dva aerodroma u Bretanji zatvorena su danas popodne dok će u tom dijelu Francuske biti zabranjeno kretanje kamiona sjutra zbog očekivanih jakih udara vjetra.
U Velikoj Britaniji narandžasta upozorenja za jak vjetar upućena su posebno za jug zemlje, jugozapadni vrh Engleske, Vels kao i ostatak obale Lamanša. Upozrenja su na snazi od ponoći danas do sutra uveće, a očekuju se vjetrovi jaćine od 100 do 134 kilometara na čas.
Takođe se očekuju jake padavine tokom dva dana na sjeveroistoku Engleske, do Škotske, u istočnom dijelu Sjeverne Irske, koja je već ranije bila zahvaćena poplavama.
U Belgiji je meteorološka služba izdala narandžasto upozorenje za flamansku obalu i žuto za ostatak zemlje, zbog intenzivnih vjetrova koji se očekuju sjutra, a koji mogu da dostignu jačinu do 110 kilometara na čas.
Više Gradova Antverp, Brisel, Lijež objavili su da iz predostrožnosti zatvaraju zelene površine od danas popodne kao i cijeli dan sjutra zbog najavljenih jakih udara vjetra.
Očekuju se jaki poremećaji u belgijskoj željezničkoj mreži gdje će vozovi saobraćati usporenom brzinom sjutra, a biće u prekidu veze sa flamanskom obalom, objavio je naconalni operater željeznice.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR