17 °

max 24 ° / min 12 °

Nedjelja

27.04.

24° / 12°

Ponedjeljak

28.04.

22° / 11°

Utorak

29.04.

22° / 11°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

25° / 12°

Petak

02.05.

26° / 14°

Subota

03.05.

24° / 14°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Toplota Sunca utiče na seizmičku aktivnost na Zemlji

Izvor: Pixabay

Svijet

Comments 0
Uključivanje predviđanja solarne aktivnosti u detaljne modele temperature Zemlje može da unaprijedi predviđanje zemljotresa

Toplota Sunca utiče na seizmičku aktivnost na Zemlji

Izvor: Science Daily

Autor: Antena M

  • Viber
Naučnici istražuju mogućnost da klima na Zemlji, pod uticajem toplote Sunca, igra ulogu u seizmičkoj aktivnosti. Koristeći matematičke i računarske metode, analizirali su podatke o zemljotresima sa zapisima o solarnoj aktivnosti i temperaturama na površini Zemlje. Primijetili su da se, kada su u svoj model uključili temperature površine Zemlje, preciznost prognoza poboljšala, posebno za plitke zemljotrese.

Seizmologija je otkrila mnogo osnovnih činjenica o zemljotresima: tektonske ploče se pomjeraju, izazivajući nagomilavanje energije naprezanja, koja se na kraju oslobađa u vidu zemljotresa. Međutim, kada je riječ o predviđanju ovih događaja, još uvijek postoji mnogo nepoznanica kako bi se pravovremeno evakuisali gradovi prije katastrofa, poput zemljotresa magnitude 9,0 u Tohokuu 2011. godine. Taj zemljotres ne samo da je izazvao cunami koji je doveo do nuklearne katastrofe u Fukušimi, već je rezultirao i sa više od 18.000 smrtnih slučajeva.

Posljednjih godina istraživanja su se fokusirala na moguću povezanost između Sunca ili Mjeseca i seizmičke aktivnosti na Zemlji, pri čemu neka istraživanja ukazuju na uticaj plimskih sila ili elektromagnetnih efekata na Zemljinu koru, jezgro i omotač.

U časopisu Chaos, koji izdaje AIP Publishing, istraživači sa Univerziteta u Cukubi i Nacionalnog instituta za naprednu industrijsku nauku i tehnologiju u Japanu istražili su mogućnost da klima na Zemlji, pod uticajem solarne toplote, igra ulogu u seizmičkim procesima. Studija se nadovezuje na prethodno istraživanje dvojice autora objavljeno u istom časopisu 2022. godine, koje je povezalo solarnu aktivnost, posebno broj sunčevih pjega, sa seizmičkim sistemima na Zemlji, čime je uspostavljena uzročno-posljedična veza.

„Solarna toplota pokreće promjene u temperaturi atmosfere, što zauzvrat može uticati na svojstva stijena i kretanje podzemnih voda“, rekao je autor Mateus Enrike Žunkveira Saldanja.

„Takve promjene mogu da učine stijene krhkijima i podložnijima pucanju, na primjer – a promjene u padavinama i topljenju snijega mogu da izmijene pritisak na granicama tektonskih ploča. Iako ovi faktori možda nijesu glavni uzročnici zemljotresa, mogli bi igrati ulogu u njihovom predviđanju“.

Koristeći matematičke i računarske metode, istraživači su analizirali podatke o zemljotresima sa zapisima o solarnoj aktivnosti i temperaturama na površini Zemlje. Među ostalim nalazima, primijetili su da se, kada su u svoj model uključili temperature površine Zemlje, preciznost prognoza poboljšala, posebno za plitke zemljotrese.

„To ima smisla, s obzirom na to da toplota i voda uglavnom utiču na gornje slojeve Zemljine kore“, rekao je Žunkveira Saldanja.

Ovi nalazi sugerišu da prenos solarne toplote na površinu Zemlje, makar i minimalno, utiče na seizmičku aktivnost, te da uključivanje predviđanja solarne aktivnosti u detaljne modele temperature Zemlje može pomoći u izdavanju prognoza za zemljotrese.

„Ovo je uzbudljiv pravac istraživanja i nadamo se da će naša studija pomoći u rasvjetljavanju šire slike o tome šta sve može pokrenuti zemljotrese“, rekao je Žunkveira Saldanja.

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR