17 °

max 24 ° / min 12 °

Nedjelja

27.04.

24° / 12°

Ponedjeljak

28.04.

22° / 11°

Utorak

29.04.

22° / 11°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

25° / 12°

Petak

02.05.

26° / 14°

Subota

03.05.

24° / 14°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
SAD prekinule razmjenu obavještajnih podataka sa Kijevom: Evo šta to znači za Ukrajinu

Izvor: epa-efe

Svijet

Comments 1

SAD prekinule razmjenu obavještajnih podataka sa Kijevom: Evo šta to znači za Ukrajinu

Izvor: Dnevni avaz

Autor: Antena M

  • Viber

SAD su prekinule razmjenu obavještajnih podataka sa Kijevom u potezu koji bi mogao ozbiljno da ugrozi sposobnost ukrajinske vojske da gađa ruske snage, kažu zvaničnici upoznati sa ovim pitanjem.

Ovaj potez uslijedio je nakon odluke Trampove administracije u ponedjeljak da obustavi isporuke vojne pomoći Ukrajini i uslijedio je nakon dramatičnog sloma odnosa između američkog predsjednika i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Saradnja od ključnog značaja

Američka obaveštajna saradnja bila je od suštinskog značaja za sposobnost Ukrajine da identifikuje i napadne ruske vojne ciljeve, piše Financial Times.

Tri zvaničnika upoznata sa odlukom potvrdila su da je Vašington zamrznuo obavještajne kanale sa Kijevom.

Američki predsjednik Donald Tramp je u svom maratonskom obraćanju na zajedničkoj sjednici Kongresa u utorak uveče ponovio niz netačnih tvrdnji, od kojih su mnoge već bile ispravljene, ali je on i dalje nastavio da ih ponavlja. Britanski The Guardian izdvojio je nekoliko ključnih Trampovih izjava koje jednostavno nisu tačne: SAD nisu dale Ukrajini 350 milijardi dolara od početka ruske invazije 2022.

Evropski udio veći

Predsjednik SAD je ponovio jednu od svojih omiljenih laži, da su Sjedinjene Države dale Ukrajini 350 milijardi dolara od početka ruske pune invazije 2022. godine, dok je Evropa dala samo 100 milijardi dolara pomoći.

Zapravo, kako su Jakub Krupa i Pjotr Sauer izvještavali za Guardian prošlog mjeseca, najnoviji podaci Instituta Kil za svjetsku ekonomiju pokazuju da su Sjedinjene Države potrošile oko 120 milijardi dolara, dok je Evropa u koju se ubrajaju EU i pojedine članice dodijelila skoro 138 milijardi dolara pomoći Ukrajini. Kada se uračunaju i doprinosi zemalja van EU, poput Velike Britanije, evropski udio je još veći.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Martinić

Kakva izdaja Ukrajine i otvoreno saučesništvo sa Rusijom…