Nakon što je pala centrističko-desničarska vlada Luisa Montenegra, birači će u maju ponovo izaći na glasanje.
Teći put u trima godinama, Portugal se sprema za vanredne izbore, a list POLITICO analizirao je faktore koji ponovo šalju birače na glasanje, kao i značenje koje najnoviji događaji imaju za političku stabilnost zemlje.
Afera Spinumviva
Nakon ostavke socijalističkog premijera Antonija Košte u novembru 2023. godine, zbog istrage o zloupotrebi uticaja, Portugal je prije godinu održao nacionalne izbore. Koalicija Demokratske alijanse Luisa Montenegra osvojila je najviše glasova i uspjela da formira manjinsku vladu, koja se činila iznenađujuće stabilnom. Štaviše, pošto je centrističko-desničarski političar prošle jeseni uspio da progura budžet kroz parlament, mnogi su pretpostavljali da će njegova administracija ostati na vlasti u doglednoj budućnosti.
Međutim, početkom ove godine portugalski mediji počeli su da izvještavaju o Spinumvivi, konsultantskoj firmi za zaštitu podataka koju je premijer osnovao 2021. godine. Kada je firma pokrenuta, Montenegro je bio preduzetnik bez aktivne političke uloge, a vlasništvo nad kompanijom je sljedeće godine prebacio na suprugu i sinove. Ipak, postavljena su pitanja da li je centrističko-desničarski političar lično profitirao od konzultantske firme, čiji klijenti uključuju nekoliko kompanija koje imaju ugovore sa vladom.
Iako je Montenegro negirao bilo kakav sukob interesa, opozicija ga je optužila da se indirektno bogatio dok je obavljao funkciju premijera. Krajnje desna partija Chega i Portugalska komunistička partija podnijele su posljednjih sedmica u parlamentu prijedloge za izglasavanje nepovjerenja vladi, ali nijedan nije prošao.
Glasanje o povjerenju
Iako pokušaji smjene vlade nijesu uspjeli, sumnje oko Spinuvive nijesu nestale. Upornost ovog „skandala“ na kraju je ubijedila premijera da se podvrgne glasanju o povjerenju u parlamentu. „Zemlji je potrebno političko razjašnjenje... kako bi se okončala atmosfera stalnih insinuacija i intriga“, rekao je poslanicima.
Većina istih tih poslanika odbila je da iskaže povjerenje Montenegru u utorak, čime je njegova vlada automatski pala. Predsjednik Marcelo Rebelo de Sousa pozvao je lidere glavnih portugalskih političkih partija u Palatu Belem, gdje će se u srijedu sastati sa svakim od njih pojedinačno. U četvrtak je sazvao hitnu sjednicu Državnog savjeta, nakon koje se očekuje da raspusti parlament i raspiše vanredne izbore za 11. ili 18. maj.
To znači da će Portugal održati treće vanredne izbore u tri godine i tako započeti izborni maraton: dva mjeseca nakon parlamentarnih izbora, birači će ponovo izaći na glasanje u okviru lokalnih izbora širom zemlje, dok će u januaru birati i nasljednika Rebela de Souse na funkciji predsjednika.
Politička kriza na pomolu?
S obzirom na to da se vanredni izbori održavaju ubrzo nakon prethodnih, politički pejzaž u Portugalu ostaje uglavnom isti. Prema najnovijim anketama, Demokratska alijansa Luisa Montenegra i dalje je favorit sa tijesnom prednošću nad Socijalističkom partijom. Podrška krajnje desnoj partiji Chega blago je opala, ali bi ona i dalje ostala treća po snazi u parlamentu.
Međutim, iako će raspodjela glasova među partijama vjerovatno ostati slična, mogućnosti za formiranje stabilne vlade su sve manje. Prošle godine odnosi između partija u parlamentu bili su uglavnom korektni, ali nakon skandala Spinumviva tenzije su značajno porasle.
Montenegro insistira da će on biti kandidat svoje partije, pa će izbori za njega imati i lični značaj. Istovremeno, lider Socijalističke partije, Pedro Nuno Santos, biće pod pritiskom da ne izgubi i drugi put od desnog centra. Pošto obojica političara okrivljuju jedan drugog za to što se zemlja ponovo vraća na birališta, kampanja će vjerovatno brzo postati prljava.
Kako ni jedna politička opcija ne može očekivati apsolutnu većinu u parlamentu, a blokovi ni lijevog ni deskog centra nijesu spremni na pragmatične dogovore, partija Chega se ponovo nameće kao ključni igrač. Montenegro je do sada odbijao saradnju sa ultranacionalistima, ali pojedini članovi njegove partije – poput bivšeg premijera Pedra Pasosa Koelja – zalažu se za postizanje „dogovora“ sa Chegom.
Ako lider Demokratske alijanse ostvari slab rezultat na predstojećim izborima, mnogi bi mogli tražiti njegovu smjenu i povratak njegovog prethodnika, koji bi partiju odveo u drugom pravcu
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR