Rusija sve intenzivnije sprovodi hibridne operacije usmjerene ka Holandiji i njenim evropskim saveznicima, uključujući i prvi pokušaj sajber sabotaže jedne holandske javne službe, saopštila je Vojna obavještajna agencija Holandije (MIVD).
U godišnjem izvještaju objavljenom u utorak, direktor MIVD-a Piter Rezink upozorio je da ruska prijetnja nastavlja da raste i da bi mogla potrajati čak i nakon okončanja rata u Ukrajini.
„Vidimo da prijetnja iz Rusije Evropi sve više raste, pa čak i u slučaju mogućeg kraja rata protiv Ukrajine“, rekao je on.
Rezink je otkrio da su ruski hakeri nedavno pokušali da preuzmu kontrolu nad sistemima jedne javne službe u Holandiji – potez koji je nazvao bez presedana. Iako je napad spriječen, označio je prvi takav pokušaj u toj zemlji. Nije saopšteno koja je tačno institucija bila meta.
Agencija je takođe otkrila rusku sajber operaciju usmjerenu na kritičnu infrastrukturu u Holandiji, vjerovatno kao pripremu za moguću sabotažu. Hibridne prijetnje, koje uključuju sajber napade, kampanje dezinformacija, špijunažu i fizičku sabotažu, postaju sve agresivnije, navodi MIVD.
Ponovljena su i ranija upozorenja o ruskim aktivnostima praćenja infrastrukture u Sjevernom moru, što bi moglo biti povezano sa špijunažom ili sabotažom internet kablova, energetskih mreža i vodosnabdijevanja.
Sličnu zabrinutost izrazile su i druge zapadne bezbjednosne službe. U novembru prošle godine, šef britanske spoljne obavještajne službe opisao je ruske aktivnosti kao „nevjerovatno nepromišljenu kampanju“ sabotaže, koja uključuje sajber napade i podmetanje požara. Moskva je sve optužbe odbacila.
U izvještaju MIVD-a takođe se upozorava na sve veće prijetnje koje dolaze iz Kine, naročito zbog podrške ruskom ratnom naporu, sve oštrijeg stava prema Tajvanu, kao i kontinuiranih pokušaja da se dođe do zapadnih tehnologija – posebno u holandskom sektoru poluprovodnika – putem špijunaže i strateških investicija.
Prošle godine, holandska obavještajna služba zaključila je da je kineska sajber špijunaža daleko obimnija nego što se ranije mislilo, a mete su bili zapadni državni organi i odbrambena industrija.
Rezink je naglasio koliko je hitno da Evropa ojača svoje vojne kapacitete kako bi se mogla nositi s brzim jačanjem ruske vojne moći.
„Ako pogledamo kojom brzinom Rusija razvija svoj vojni aparat... to je daleko brže nego što to čine Evropa, pa čak i SAD“, rekao je on. „To za nas stvara određeni oprez na ranjivosti.“
Istakao je važnost ubrzavanja razvoja vojne sposobnosti kako bi se održala efikasna moć odvraćanja.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR