Glasanje o povjerenju poljskoj vladi održaće se danas, dok premijer te zemlje Donald Tusk nastoji da vrati inicijativu za svoju proevropsku koaliciju nakon što ju je pogodio poraz na predsjedničkim izborima.
Rafal Tšarkovski iz Tuskove Građanske koalicije poražen je od nacionaliste Karola Navrockog na izborima 1. juna, što je izazvalo neslaganja među manjim partnerima u vladi i bacilo sumnju na budućnost administracije, posebno jer neprijateljski predsjednik ima pravo veta.
Iako vladajuća koalicija ima većinu i gotovo je sigurno da će pobijediti na današnjem glasanju, anketa SW Research za dnevnik Rzeczpospolita pokazuje da oko trećina Poljaka smatra da Tuskovoj vladi neće poći za rukom da izdrži do kraja mandata 2027. godine.
Tusk će parlamentu predstaviti plan rada vlade, nakon čega će uslijediti debata, a potom i glasanje u popodnevnim satima.
Analitičari tvrde da su mnogi birači razočarani što vlada nije ispunila obećanja, poput liberalizacije zakona o abortusu, reforme pravosuđa i povećanja neoporezivog dijela prihoda.
U intervjuu objavljenom danas, Navrocki je za dnevnik Dziennik Gazeta Prawna rekao da bi potpisao zakon o povećanju neoporezivog iznosa, pa čak i da bi sam podnio takav prijedlog ako vlada to ne učini.
Aludirajući na neispunjavanje stotinu obećanja u prvih stotinu dana vlasti, rekao je da bi ih „uradio za Donalda Tuska. Zar to nije pomirljivo?“
Predsjednik Andžej Duda, saveznik nacionalističke stranke Pravo i pravda (PiS), koja je podržala Navrockog, blokirao je dijelove vladinog programa koji su trebali poništiti PiS-ove reforme, za koje je EU ocijenila da ugrožavaju nezavisnost pravosuđa.
Vlada je računala na pobjedu Tšarkovskog koja bi joj dala slobodu da u potpunosti sprovede svoju agendu.
Kritičari kažu da je od dolaska na vlast u decembru 2023. Tuskova vlada učinila premalo da sprovede promjene, odlažući inicijative u uzaludnoj nadi da će biti izabran predsjednik naklonjen njihovim ciljevima.
Goran Mijušković
Tusk je jedan od rijetkih političara koji je uvjek imao jasan,čvrst i principijelan stav povodom Ruske agresije na Ukrajinu.