30 °

max 30 ° / min 16 °

Utorak

17.06.

30° / 16°

Srijeda

18.06.

31° / 18°

Četvrtak

19.06.

31° / 19°

Petak

20.06.

31° / 19°

Subota

21.06.

29° / 17°

Nedjelja

22.06.

30° / 16°

Ponedjeljak

23.06.

31° / 18°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Lideri G7: Izrael ima pravo da se brani, Iran glavni izvor nestabilnosti

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Lideri G7: Izrael ima pravo da se brani, Iran glavni izvor nestabilnosti

Izvor: Reuters / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber

Lideri Grupe sedam (G7) istakli su tokom samita u Kanadi da „Izrael ima pravo da se brani“ i ponovili su podršku bezbjednosti Izraela, nazvavši Iran „glavnim izvorom regionalne nestabilnosti i terorizma“.

Izrael je u petak izveo iznenadni napad na Iran, dok su Vašington i Teheran bili usred nuklearnih pregovora. Prema iranskim podacima, do sada je poginulo više od 200 ljudi, uglavnom civila, među kojima je mnogo djece. Iran je uzvratio raketnim napadima, koji su prema Izraelu odnijeli 24 žrtve, sve civile.

Raniji izvještaji potvrdili su da je američki predsjednik Donald Tramp odbio da potpiše saopštenje koje poziva na uzdržanost, smanjenje tenzija i diplomatska rješenja.

Cijela izjava glasi:

Mi, lideri G7, ponovo potvrđujemo našu posvećenost miru i stabilnosti na Bliskom istoku.

U tom kontekstu, potvrđujemo da Izrael ima pravo da se brani. Još jednom izražavamo podršku bezbjednosti Izraela.

Takođe ističemo značaj zaštite civila.

Iran je glavni izvor regionalne nestabilnosti i terorizma.

Jasno smo dali do znanja da Iran nikada ne smije imati nuklearno oružje.

Pozivamo da rješenje iranske krize dovede do šire deeskalacije sukoba na Bliskom istoku, uključujući i prekid vatre u Gazi.

Pratićemo pažljivo posljedice po međunarodna tržišta energije i spremni smo da, sa saveznicima, koordiniramo korake u cilju očuvanja stabilnosti tržišta.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR