24 °

max 32 ° / min 18 °

Subota

02.08.

32° / 18°

Nedjelja

03.08.

33° / 18°

Ponedjeljak

04.08.

32° / 19°

Utorak

05.08.

34° / 18°

Srijeda

06.08.

33° / 19°

Četvrtak

07.08.

32° / 18°

Petak

08.08.

35° / 18°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Putin krivi Ukrajinu za nedostatak napretka u pregovorima o primirju

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Putin krivi Ukrajinu za nedostatak napretka u pregovorima o primirju

Izvor: Radio Slobodna Evropa

Autor: Antena M

  • Viber

Ruski predsjednik Vladimir Putin u petak je prebacio odgovornost na Ukrajinu za nedostatak napretka u mirovnim pregovorima, više od tri godine nakon početka ruske invazije.

Putin je rekao da podržava razgovore s Ukrajinom, ali da ne treba imati velika očekivanja. Tokom susreta s bjeloruskim liderom Aleksandrom Lukašenkom na ostrvu Valam, izjavio je da su potrebni "ozbiljni, tihi pregovori, daleko od javnosti".

"Ako ukrajinsko rukovodstvo smatra da još nije vrijeme za razgovore, mi smo spremni da čekamo", rekao je Putin, prenosi ruska agencija TASS.

Ove izjave uslijedile su nakon komentara ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je rekao da su pravi pregovori mogući tek nakon promjene vlasti u Moskvi. Ipak, 1. avgusta Zelenski je poručio da je otvoren za dijalog.

Na platformi X napisao je: "Ako su ove izjave znak iskrene volje da se rat okonča dostojanstveno i uspostavi trajni mir – a ne pokušaj da se kupi vrijeme ili izbjegnu sankcije – Ukrajina potvrđuje spremnost za susret na najvišem nivou u bilo kojem trenutku."

Moskva i Kijev su obnovili direktne pregovore u maju, prvi put od 2022. godine.
Tri naredne runde rezultirale su razmjenom zarobljenika i tijela poginulih vojnika, ali nije postignut nikakav napredak ka prekidu sukoba.

Izjave dvojice lidera dolaze u trenutku kada američki predsjednik Donald Trump pojačava pritisak na Moskvu, prijeteći oštrim sankcijama. Početkom mjeseca dao je stranama rok od 50 dana da postignu dogovor o prekidu vatre, ali je kasnije izjavio da Rusiji daje još 10 do 12 dana da okonča rat koji je započeo u februaru 2022.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR