Najviši odbrambeni zvaničnici Kambodže i Tajlanda započeli su danas sastanak u Maleziji s ciljem da finalizuju trajni prekid neprijateljstava nakon nasilnog petodnevnog sukoba na granici koji je krajem jula okončan bezuslovnim prekidom vatre.
Jugoistočne azijske susjede prošlog mjeseca zadesio je najteži sukob u više od deset godina, uključujući razmjenu artiljerijske vatre i bombardovanje, u kojem je poginulo najmanje 43 ljudi, a više od 300.000 je raseljeno na objema stranama granice.
Borbe su se nastavile uprkos diplomatskim intervencijama Kine i Malezije, koja predsjedava regionalnim blokom ASEAN, sa pozivima na uzdržanost.
Lideri Kambodže i Tajlanda pristali su da sjednu za pregovarački sto tek nakon što im je predsjednik SAD Donald Tramp poručio da trgovinski pregovori neće biti nastavljeni ukoliko ne bude mira, izvijestio je Reuters.
Ministar odbrane Kambodže Tea Seiha i vršilac dužnosti ministra odbrane Tajlanda Natapon Narkpanit treba da se sastanu u sjedištu Oružanih snaga Malezije u Kuala Lumpuru.
Dvije zemlje će uspostaviti smjernice za rješavanje graničnih sporova, obnovu povjerenja među svojim oružanim snagama i dogovoriti prekid vatre uz mjere za smanjenje tenzija i zaštitu civila, rekao je Natapon u izjavi prije početka pregovora.
Uslovi su formulirani tokom trodnevnih razgovora viših zvaničnika u Kuala Lumpuru, a treba da budu finalizovani četvrtog dana uz prisustvo posmatrača iz Kine i Sjedinjenih Država.
Tajland i Kambodža decenijama se spore oko nedemarkiranih dijelova svoje kopnene granice duge 817 kilometara, koja je prvi put ucrtana 1907. godine, dok je tadašnja Kambodža bila kolonija Francuske.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR