23 °

max 35 ° / min 22 °

Subota

16.08.

35° / 22°

Nedjelja

17.08.

35° / 22°

Ponedjeljak

18.08.

35° / 20°

Utorak

19.08.

34° / 20°

Srijeda

20.08.

34° / 21°

Četvrtak

21.08.

35° / 21°

Petak

22.08.

32° / 19°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Poljska upozorava da Rusija pokušava da uslovi smanjenje NATO snaga ustupcima Ukrajini

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Poljska upozorava da Rusija pokušava da uslovi smanjenje NATO snaga ustupcima Ukrajini

Izvor: Reuters / Antena M

Autor: Portal Antena M

  • Viber

Poljski premijer Donald Tusk rekao je sinoć da Moskva pokušava da poveže pregovore o Ukrajini sa zahtjevima da NATO smanji svoje vojne rasporede u Istočnoj Evropi.

Govoreći u Varšavi, Tusk je ocijenio da je to “opasan ucjenjivački potez” osmišljen da oslabi odvraćanje NATO-a, dok Rusiji daje predah na bojnom polju.

Prema riječima poljskih zvaničnika, ruski izaslanici su sugerisali da bi bilo kakvi pregovori o primirju mogli biti praćeni zapadnim koracima za smanjenje rotacije trupa ili rasporeda oružja blizu ruskih granica.

NATO sada održava značajno prisustvo u Poljskoj i baltičkim državama, snage koje su ojačane nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022.

Tusk je naglasio da “odbrambeni položaj NATO-a nije na prodaju” i pozvao na jaču savezničku jedinstvenost pred sastanak Trampa i Putina na Aljasci. Takođe je upozorio da popuštanje ruskim zahtjevima može da naruši savez i ostavi članove na prvoj liniji izložene.

Diplomate kažu da komentari odražavaju rastuću zabrinutost u Istočnoj Evropi da predstojeći pregovori mogu stvoriti pritisak na kompromis na njihov račun.

Analitičari napominju da Rusija već dugo pokušava da Ukrajinu poveže sa širim evropskim bezbjednosnim garancijama, vezom koju savez dosljedno odbija.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR