Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio jeda protjerivanja hrvatskih državljana iz Srbije nijesu izolovani slučajevi i izrazio očekivanje da će takva praksa prestati, prenosi Beta.
“Očekujemo da to prestane”, rekao je Plenković novinarima povodom najnovijih slučajeva proterivanja hrvatskih državljana pod obrazloženjem da predstavljaju “bezbjednosni rizik” za Srbiju.
Hrvatski premijer je rekao da je dosad proterano 16 osoba, a da još 16 njih nije pušteno u Srbiju. Prema njegovim riječima, ne radi se o izolovanim slučajevima, već o “nekakvom sistemu”.
Premijer je ponovo odbacio navode vlasti u Beogradu o hrvatskom uticaju na politička dešavanja u Srbiji ocjenivši takve tvrdnje smiješnim.
Ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević obavjestio je 9. aprila javnost da je u roku od tri dana dobio obavještenja o protjerivanju troje hrvatskih državljana iz Srbije, što je naišlo na oštre kritike hrvatskih zvaničnika.
Među onima koji su protjerani je i Arien Stojanović Ivković, kojoj su srpske vlasti uskratile gostoprimstvo poslije 12 godina života u Beogradu. Njoj je policija 8. aprila uručila rješenje kojim se ukida ranije odobren privremeni boravak u Srbiji i zabranjuje ulazak u zemlju na godinu dana.
Razlozi za to nijesu objavljeni, ali Stojanović Ivković pretpostavlja da je to zbog njene podrške studentima koji mjesecima protestuju u Srbiji.
Ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman izjavio je danas u Luksemburgu da je svojim kolegama iz država članica EU-a izrazio nezadovoljstvo zbog protjerivanja hrvatskih građana iz Srbije, prenela je agencija Hina.
On je rekao da je u svom izlaganju na sastanku ministara spoljnih poslova država članica EU izdvojio nezadovoljstvo činjenicom da je Srbija zabranila ulaz, protjerala ili prekinula boravak tridesetak građana, većinom hrvatskih, ali i iz drugih država članica.
“Svaka zemlja, kandidat za članstvo u EU mora promovisati regionalnu stabilnost, mora jačati i ulagati u dobrosusjedske odnose”, kazao je novinarima Grlić Radman.
On je dodao i da je visoka predstavnica za spoljnu i bezbjednosnu politiku Kaja Kalas u uvodu rasprave o zapadnom Balkanu osudila to postupanje Srbije koje nije u skladu s evropskim vrijednostima jer su dobrosusjedski odnosi sveobuhvatno načelo EU.
Hrvatskim državljanima je uskraćen boravak u Srbiji u vrijeme kada traju protesti predvođeni studentima zbog pada betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine, kada je stradalo 16 osoba a jedna teško povrijeđena.
Srbija je prethodnih godina uskratila boravak i jednom broju ruskih državljana koji su učestvovali na protestima protiv invazije Rusije na Ukrajinu. U ovim slučajevima jedino objašnjenje bili su bezbjednosni razlozi.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR