Skupština Kosova po drugi put nije uspjela da konstituiše sastav novog zakonodavnog tijela, nastalog na parlamentarnim izborima održanim 9. februara.
Predsjedavajući konstitutivne sjednice, Avni Dehari, pozvao je na konsultacije predstavnike političkih stranaka. Međutim, nakon konsultacija, rekao je da nije postignut konsenzus o tome kako nastaviti dalje. Najavio je da će se sjednica nastaviti 19. aprila u 12 sati.
Demokratska partija Kosova (PDK), Demokratski savez Kosova (LDK) i Alijansa za budućnost Kosova (AAK) optužuju Pokret Samoopredjeljenje (LVV) da, prekidajući sjednice, pokušava "kupiti vrijeme za političke dogovore", jer, prema njihovim riječima, stranka Albina Kurtija nema potrebne glasove za izbor predsjednika Skupštine niti za formiranje Vlade.
Ove stranke insistiraju da članovi vladinog kabineta, koji su podnijeli ostavke kako bi dali zakletvu kao poslanici, ne mogu nastaviti rad u izvršnoj vlasti.
Premijer u ostavci, Albin Kurti, smatra zahtjev za ostavku besmislenim, jer tvrdi da je njegova vlada u ostavci od 23. marta.
Demokratski institut Kosova (KDI) izrazio je zabrinutost što poslanici ponovo nisu uspjeli usvojiti izvještaj Privremenog komiteta za verifikaciju mandata – prvi korak ka konstituisanju Skupštine.
"Neformalna ostavka premijera i ministara koji su izabrani za poslanike, osim što predstavlja jasno kršenje principa podjele vlasti, onemogućava glasanje o izvještaju, direktno ugrožavajući funkcionalnost institucija Skupštine", rekao je KDI nakon prekida sjednice.
KDI je podsjetio da prema Zakonu o Vladi, članovi izvršne vlasti moraju dati ostavke, "čak i prije potvrđivanja rezultata izbora".
"Također, KDI smatra da odluka Avnija Deharija da prekine današnju konstitutivnu sjednicu predstavlja kršenje poslovnika i parlamentarne prakse, jer je sjednica prekinuta bez glasanja o izvještaju Privremenog komiteta i bez razmatranja bilo koje tačke dnevnog reda. Ovakav postupak, koji zaobilazi procedure bez formalne odluke Skupštine, ozbiljno ugrožava legitimitet procesa i dodatno stvara nesigurnost u vezi sa radom sjednice", navedeno je u reagovanju KDI.
Muhadžiri: Nalazimo se u slijepoj ulici, stranke igraju ulogu žrtava
Ponovni neuspjeh poslanika Skupštine Kosova da nastave proces konstituisanja zakonodavne vlasti, Artan Muhadžiri (Muhaxhiri), profesor sociologije i poznavalac političkih dešavanja, nazvao je situacijom za žaljenje.
On naglašava da se političari ponašaju neodgovorno prema građanima koji su im ukazali povjerenje i prema njegovim riječima, njihovo ponašanje je iritantno i razočaravajuće.
"Ne postoji volja za saradnjom i za pronalaženje rješenja. Prema svim naznakama, jedina mogućnost [za prevazilaženje zastoja] je da se obrate Ustavnom sudu, jer on, kao posljednja instanca, može donijeti presudu za deblokadu trenutne situacije", rekao je Muhadžiri za Radio Slobodna Evropa.
On dodaje da političke stranke namjerno usmjeravaju zastoj u konstituisanju Skupštine, jer bi konstituisanjem zakonodavne vlasti bila otvorena vrata za formiranje nove Vlade Kosova.
U tom kontekstu, prema njegovim riječima, ni Pokret Samoopredjeljenje, kao pobjednička stranka, niti tri stranke koje su prethodni mandat provela u opoziciji – Demokratska partija Kosova, Demokratska liga Kosova i Alijansa za Budućnost Kosova, nemaju dovoljno motiva da prevaziđu blokadu u konstituisanju Skupštine.
"Da je suprotno, ovo bi već bilo završeno... Nalazimo se u slijepoj ulici, jer [Albin] Kurti ne želi da formira Vladu, dok s druge strane opozicija nema glasove, jer u suprotnom bi i ona morala biti energičnija u traženju pravnih rešenja za izlazak iz ove blokade", ističe Muhadžiri.
Prema njegovim riječima, prebacivanje krivice za zastoj u procesu konstituisanja Skupštine između političkih stranaka, LVV-a s jedne strane i PDK-a, LDK-a i AAK-a s druge strane, samo je igranje uloge "žrtava" pred građanima zemlje.
Prva konstitutivna sjednica je prekinuta 15. aprila, jer poslanici nisu glasali o izvještaju Privremenog komiteta za verifikaciju mandata i kvoruma.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR