37 °

max 37 ° / min 20 °

Utorak

01.07.

37° / 20°

Srijeda

02.07.

37° / 18°

Četvrtak

03.07.

38° / 22°

Petak

04.07.

38° / 24°

Subota

05.07.

39° / 24°

Nedjelja

06.07.

38° / 24°

Ponedjeljak

07.07.

39° / 24°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Dodik najavio novi sastanak s Putinom: Negira da je ruski čovjek, a sastaju se treći put u tri mjeseca

Izvor: EPA-EFE

Region

Comments 0

Dodik najavio novi sastanak s Putinom: Negira da je ruski čovjek, a sastaju se treći put u tri mjeseca

Izvor: Klix.ba

Autor: Antena M

  • Viber

Veza između ruskog lidera Vladimira Putina i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika ogleda se u mnogim primjerima, a najvidljvije su česte posjete i sastanci. Iako negira posebne odnose s njim, Dodik već treći put u tri mjeseca odlazi u Rusiju.
 
Dodik je najavio da će se u junu sastati s Putinom, a pretpostavka je da će se to dogoditi od 18. do 21. juna kada je predsjednik entiteta najavio odlazak na Peterburški međunarodni ekonomski forum.

Prethodno je Dodik dva puta bio u Rusiji i sastajao se s Putinom otkako je Sud Bosne i Hercegovine donio osuđujuću presudu - prvi put početkom aprila ove godine, a drugi put u maju, za Dan pobjede.

Nakon sastanka u aprilu, Dodik je poručio kako im je to 26. susret i pohvalio je Putina da "poznaje detalje" i ukupnu situaciju u Bosni i Hercegovini.

Sada, prilikom najave susreta, Dodik naglašava da "nije Putinov čovjek", ali da je "ponosan što je mogao da se sretne već dva puta ove godine s ruskim liderom i da će to ponovo učiniti u junu, izrazivši zadovoljstvo zbog toga".

Rusija inače nudi svesrdnu geopolitičku podršku Miloradu Dodiku i njegovim protivzakonitim aktivnostima, a u svom podržavajućem pristupu se čini otvorenija čak i od Srbije, koja se smatra bespogovornim prijateljem RS-a.

Za RS, Rusija je saveznik koji podržava autonomiju entiteta o kojoj je njen predsjednik Dodik više puta govorio, iako često tvrdi da ujedno i nema separatističke namjere. Za Rusiju je s druge strane RS važna tačka uticaja u srcu Balkana – u neposrednoj blizini NATO i EU.

O njihovoj povezanosti je nedavno pisao i američki think tank The Center for European Policy Analysis (CEPA), koji ističe da je Bosna i Hercegovina drugi front Moskve u Evropi.

"Kremlj ohrabruje Dodika da se suprotstavlja 'antidejtonskim' potezima Sarajeva i visokog predstavnika tako što pojačava prijetnje secesijom, povlači se iz državnih institucija koje su formirane 'izvan Dejtona' i odbacuje bonske ovlasti visokog predstavnika. Zbog svog impulsivnog ponašanja i opasne retorike, te s obzirom na mali broj partnera i saveznika, Dodik je gotovo potpuno zavisan o Moskvi", navodi se u analizi CEPA-e.

Uistinu, rusko ohrabrenje Dodikovih poteza je vidljivo i u javnom govoru. Npr. ruski ambasador u Ujedinjenim nacijama Vasily Nebenzya je prije nekoliko dana otvoreno kazao da se "visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt miješa u suverene poslove BiH", nazvavši ga nelegitimnim te je poručio da treba ukinuti OHR, kao i EUFOR.

On je takođe, na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a, čak izašao iz sale dok je govorio Christian Schmidt kako bi i gestom pokazao da ne podržava njegovu legitimnost i instituciju koju predstavlja.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR