Kosovo je ostalo bez više od 600 miliona eura spoljne pomoći koja je bila namijenjena za projekte zaštite životne sredine, energetike i druge oblasti, nakon što je Evropska unija uvela sankcije 2023. godine, navodi se u izvještaju instituta GAP.
Iako Vlada Kosova osporava ovaj iznos, izvještaj domaćeg instituta predstavlja jednu od prvih nezavisnih procjena efekata sankcija na jednu od najsiromašnijih evropskih zemalja, uvedenih zbog uloge Prištine u podsticanju etničkih tenzija na sjeveru, gdje većinu čini srpsko stanovništvo.
„Ove mjere su dovele do ozbiljnih finansijskih i razvojnih posljedica, usporivši ili potpuno zaustavivši projekte u vrijednosti od oko 613,4 miliona eura“, navodi GAP u svom izvještaju.
U pitanju su sredstva iz različitih finansijskih fondova koji su značajno doprinijeli razvoju Kosova otkako je 2008. godine proglasilo nezavisnost od Srbije.
Najpogođeniji sektori su zaštita životne sredine i energetika, gdje je blokirano više od 460 miliona eura – što je veliki udarac za zemlju koja se i dalje u velikoj mjeri oslanja na elektrane na ugalj.
Reuters je početkom godine identifikovao najmanje 150 miliona eura u zaustavljenim sredstvima. Evropska unija do sada nije javno saopštila koliki je tačan iznos koji je obustavljen.
Kosovska vlada osporava i ovu, kao i ukupnu brojku. Prema riječima portparola Vlade, osim 7,1 milion eura koji su izgubljeni zbog isteka ugovora, „ostala sredstva nijesu izgubljena niti su ugrožena“, jer će biti aktivirana čim se ukinu sankcije.
Visoka predstavnica EU za spoljne poslove Kaja Kalas izjavila je prošle nedjelje da će Unija početi „postepeno“ da ukida sankcije, pod uslovom da Kosovo smanji tenzije na sjeveru.
Jedan visoki evropski diplomata kazao je za Reuters da će EU narednih nedjelja ponovo početi da pruža tehničku podršku za projekte finansirane iz evropskih fondova, ali da trenutno ne postoji plan za puštanje sredstava.
Dodatni problem predstavlja činjenica da pojedine članice EU i dalje ne priznaju Kosovo kao nezavisnu državu, što dodatno otežava proces ukidanja sankcija.
„To postepeno ukidanje sankcija nije suštinski značajno i malo je vjerovatno da će EU nastaviti s finansiranjem u skorije vrijeme“, naveo je isti diplomata.
Kosovo teži članstvu u EU, ali i taj proces je ozbiljno usporen, djelimično i zbog politike premijera Albina Kurtija, koji je zatvarao institucije pod srpskom upravom na sjeveru, zabranio korišćenje srpskog dinara i ograničio trgovinu.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR