10 °

max 19 ° / min 9 °

Subota

27.04.

19° / 9°

Nedjelja

28.04.

23° / 12°

Ponedjeljak

29.04.

24° / 14°

Utorak

30.04.

22° / 14°

Srijeda

01.05.

17° / 14°

Četvrtak

02.05.

16° / 12°

Petak

03.05.

17° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Nobilo: Napadi na Srbe su posljedica ustašizacije Hrvatske

Izvor: Foto: Screenshot Youtube

Region

Comments 0

Nobilo: Napadi na Srbe su posljedica ustašizacije Hrvatske

Izvor: Radio Sarajevo

Autor: Milena Aprcović

  • Viber

Posljednjih dana u mjestima pokraj Rijeke i Knina dogodili su se brutalni napadi na hrvatske građane srpske nacionalnosti motivisani nacionalnom mržnjom.

U razgovoru za Radiosarajevo.ba ugledni hrvatski advokat Anto Nobilo kaže da su fizički napadi posljedica puzajuće fašizacije društva...

"Ja to vidim kao logičnu posljedicu koketiranja političara sa NDH i relativiziranja ustaških zločina. Dakle, jednostavno treba uočiti tu vezu i uočiti da su političari odgovorni za ovo što se desilo. Jer uvijek vam je tako. Političari pokušavaju na nekom akademskom nivou plasirati određene ideje, a uvijek se nađu oni koji te ideje pretoče u zločin.

Političari moraju shvatiti da su oni odgovorni za ono što se desilo. Nije slučajno da se sada učestalo dešavaju napadi na Srbe, jer je to proizvod atmosfere u društvu. Ako legalizujete, u nekom obliku, u javnom prostoru, pozdrav 'Za dom spremni', onda morate biti "spremni" da uz Za dom spremni dobijete ono sve što ide uz taj poklič. A to je napad na nacionalne manjine, pokušaji tjeranja nacionalnih manjina, stavljanje Srba u status građana drugog reda itd.", smatra Nobilo.

Dodaje kako nije moguće rehabilitovati ustaštvo, a da ne dobijete sve što ide uz ustaštvo.

"I ovo je logična posljedica svega toga", naglašava on.

Na opasku kako desni ekstremizam u Hrvatskoj eskalira, paradoksalno, nakon ulaska Hrvatske u Evropsku uniju i NATO, te nakon što je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović ocijenila da je uspjela zemlju "izvući iz regiona", Nobilo objašnjava da je Hrvatska u pristupnom procesu za ulazak u EU prigušila sve negativnosti kako bi zatvorili sva poglavlja i postala članica Unije.

Nakon što je postala dio EU, ne postoje mehanizmi kontrole. Očito je, dodaje Nobilo, kako su se neke stvari samo formalno radile kako bi se zadovoljio ulazak u EU, nije se suštinski na njima poradilo.

"Recimo, kada neki marginalci, koji paradiraju u uniformama, viču Za dom spremni na proslavi Oluje, policija ne podnosi prekršajne prijave. Onda onaj pjevač Thompson, viče 'Za dom', a publika odgovara - spremni. Policija ni tada ne podnosi prijave. Kada na fudbalskim stadionima, gdje je prisutna i predsednica države publike skandira 'ubij, ubij Srbina', policija ni tada ne reagira.

Onda je očito da je to pogodno tlo za razvijanja svakakvih ekstremizama. Pogotovo sada kada smo mi u predkampanji za predsjedničke izbore. Kolinda Grabar-Kitarović i Mirosav Škoro se talmiče za desno biračko tijelo. Onda predsjednica da intervju čisto proustaškim novinama gdje relativizira Antu Pavelića. 'Svi mi griješimo, neka baci prvi kamen ko nije griješio!?'. Na taj način ona govori o poglavniku Paveliću!? Onda, kada vam to krene s vrha, lokalni mladići to prepoznaju kao poziv da se obračunaju sa tim Srbima", naglašava Nobilo.

Apsolutno su, s jedne strane, zaključuje Nobilo krivi političari, ali i policija i Državno tužilaštvo koji ne reaguju.

"Oni čak nijesu definisali ovo što se u Kinu desilo kao zločin iz mržnje, iako bi to apsolutno moralo biti. To nije obična kafanska tuča, nego su ljudi napadnuti samo zato što su Srbi!

To je neprihvatljivo u jednoj državi. Mora se, sjedne strane, ići represivno, a s druge strane političari moraju paziti više. Taj bezobzirni populizam koji vuče na teški nacionalizam, na Balkanu je zapaljiva stvar. S time se ne treba igrati radi kratkoročnih političkih probitaka. To je previše opasno. Kad se zapali, to je teško gasiti. Onda obrazovanje, i srednjoškolsko i osnovo, u istorijskom dijelu apsolutno relativizira ustaše i na neki način ih opisuje kao partizane. Nedostaje i odgojna komponenta. Sve u svemu, društvo je malo bolesno... ", kazao je Nobilo.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR