14 °

max 24 ° / min 14 °

Subota

03.05.

24° / 14°

Nedjelja

04.05.

23° / 14°

Ponedjeljak

05.05.

20° / 15°

Utorak

06.05.

21° / 15°

Srijeda

07.05.

21° / 13°

Četvrtak

08.05.

19° / 13°

Petak

09.05.

19° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Neobičan biznis - farma jelena i u Crnoj Gori!

Društvo

Comments 1

Neobičan biznis - farma jelena i u Crnoj Gori!

  • Viber
Na oko hektar svog imanja, u banjskom zaseoku Podljut koji je od Nikšića udaljen 37 kilometara, Ljubomir Radojević, započeo je za naše prilike neuobičajen biznis – otvorio je farmu jelena lopatara!

Sve je počelo kao hobi, a vrlo brzo će se, očekuje Radojević, pretvoriti u ozbiljan biznis.  

ljubomir 1

“Prije nešto više od dvije godine kupio sam četiri jelena lopatara. Sada ih imam deset i planiram ozbiljniju farmu. Zbog toga sam proširio ogradu na oko tri hektara” - priča Radojević za portal Antena M.

Rijetka životinja za crnogorsko podneblje u bezvodne Banjane stigla je sa sjevera.

“Jelene sam nabavio od Petra Novovića iz Bijelog Polja, koji ima lovište sa preko 1000 jelena i muflona. Plaćao sam ih 600 eura po komadu, kad su bili stari nešto više od godinu” - kaže Radojević.

Iako jeleni lopatari potiču iz toplijeg istočnog Mediterana, uspjeli su da se prilagode i u Banjanima, pa u Podljutu uživaju na nadmorskoj visini od oko 700 metara.

Pripadaju jednoj od tri vrste jelena, mužjaci mogu da dostignu 150 kilograma, a ženke najviše 80. Jelen lopatar je znatno manji u odnosu na običnog, nije tako plah i oprezan kao obični jelen.

Često se javljaju potpuno bijeli jeleni lopatari, koji ne mijenjaju boju tokom cijele godine, a zimi imaju samo malo dužu dlaku. Lako galopiraju i mogu da preskoče dva metra visok zid.

02 jelen   Copy

“Nijesu mnogo zahtjevni, najveći posao je ograditi teren preko dva metra. Po hektaru, inače, može da obitava desetak životinja uz zanemarljivu prihranu, osim zimi kad im treba obezbijediti sijeno ” - priča Radojević.

Lopatari nijesu zaštićena vrsta nigdje u Evropi, zato su uglavnom lokalizovani u domaćem uzgoju. U bivšoj Jugoslaviji slobodno su se kretali samo na Brionima.

S obzirom na to da je meso od jelena veoma cijenjeno u Evropi, Radojević vjeruje da će ovaj posao postati unosan i kod nas.

Za meso jelena postoji veliko interesovanje, naročito kod vlasnika restorana sa primorja i Podgorice.

“Za sada ne prodajem jelene zbog širenja farme. Inače, odstrijel odraslog jelena košta oko 1500 eura na Balkanu, a u Evropi je to mnogo skuplje. Što se tiče cijene mesa, kilogram je 15 eura”, kaže Radojević.

01 jelen   Copy

Jelen lopatar dobio je naziv po rogu u obliku lopate, a u bivšoj Jugoslaviji bio je omiljena lovna divljač. Jedan od najpoznatijih lovaca bio je bivši predsjednik SFRJ Josip Broz Tito, omiljena lovišta bili su mu Brioni i Karađorđevo.

Jelena Ćetković

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Radoš

Vise smo saznali o CG za dva-tri mjeseca portala Antena M, nego preko svih ostalih zajedno otkad postoje.