14 °

max 19 ° / min 13 °

Petak

25.04.

19° / 13°

Subota

26.04.

18° / 12°

Nedjelja

27.04.

19° / 13°

Ponedjeljak

28.04.

20° / 12°

Utorak

29.04.

22° / 10°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

23° / 11°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Podgoričanin osvaja medalje u brazilskom sportu

Društvo

Comments 0

Podgoričanin osvaja medalje u brazilskom sportu

  • Viber
Brazilski džiu džicu netipičan je sport, nije najpopularniji i najgledaniji kao fudbal ili tenis, čak za njega mnogi nijesu ni čuli. 
Svejedno, dvadesetjednogodišnji Podgoričanin Marko Popović, student Elektrotehničkog fakulteta, uživa u njemu već pet godina. Proteklog vikenda, svoje umijeće u sportu koji je preteča današnjeg MMA “ovjerio” je sa još dvije medalje. Za Antenu M kaže da ga vježbanje brazilske džiu džicu čini boljim u svakom pogledu. 
 
Antena M: Za vikend je održano takmičenje u Crnoj Gori u brazilskoj džiu džici, u sali podgoričke Gimnazije. Ne zna se mnogo o ovom sportu, od kada ga ima kod nas? Koliko imamo klubova, članova?
 
- Na takmičenju je učestvovalo 200 takmičara, 18 timova iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Srbije, Ukrajine i naravno Crne Gore. Obuhvatilo je oba stila, gi i no-gi, što je rijetkost u regionu. 
 
Brazilski džiu džicu se u Crnoj Gori pojavio 2006. sa otvaranjem kluba „Mata Leao“, čiji sam ja član. U čast decenije postojanja kluba je i održan "Montenegro Open".  U Crnoj Gori ima oko 150 registrovanih vježbača širom države.
 
Brazilski džiu džicu nastao je početkom 20. vijeka, spajanjem i modifikovanjem znanja o borenju koje su u Brazil donijeli japanski emigranti a prvenstveno legenda borenja Mitsuyo Maeda (Conde Koma). Kasnije godinama, legendarna familija Grejsi (Gracie) i njihovi učenici modifikovali su i usavršavali tehnike, spajajući tradicionalno i moderno, dok se nije formiralo ono što danas zovemo brazilski džiu džicu, zasebna borilačka vještina i moderan, međunarodno opštepriznat sport.
 
Dakle, cilj je oboriti protivnika bacanjima i obaranjima i nakon toga primijeniti brojne napade i kontre, polugama na zglobu, laktu, ramenu, vratu, kičmi, kuku, koljenu, skočnom zglobu, gušenjima i davljenjima, nanošenjem bola i imobilizacijama, te doći do dominantne pozicije i natjerati protivnika na dobrovoljnu predaju usljed nemoći ili eventualno pobijediti skupljanjem poena u toku meča. 
 
Brazilski džiu džicu kao sport radi se u dvije verzije „Gi“ (u kimonu) i „NO GI“ (bez kimona, u borilačkom šortsu i majici).
 
marko1 popovic zasred
 
ANTENAM: Jeste li zadovoljni rezultatima na takmičenju?
 
 - Jesam. Uživao sam boreći se sa odličnim borcima iz regiona. Osvojio sam bronzu u gi stilu i bronzu u no-gi stilu. Marijana, moja sestra, imala je trofejnije nastupe, osvojila je tri srebra i jednu bronzu.
 
marko5 popovic zasred
 
ANTENAM: Šta privlači mlade ljude da se bave ovim sportom? 
 
- Brazilski džiu džicu jedan je od najpopularnijih borilačkih sportova na svijetu, posebno na Zapadu. Doživio je veliku popularnost i ekspanziju pokazavši svoju efikasnost u ranim borbama „stil protiv stila“. Mnogi ne znaju da je rani MMA nastao tako što su borci brazilskog džiu džicua izazivali ostale stilove na mečeve bez pravila kako bi dokazali svoje znanje i dobili poštovanje za svoju vještinu. Naravno u 90 odsto slučajeva su i pobjeđivali.
 
Ono što ovaj sport donosi vježbaču je prije svega velika realnost svakog poteza koji se uči, a samim tim i realnost u samoodbrani. Univerzalost ovog sporta je ono što je specifično i to da svako na osnovu svoje građe može da prilagodi njegove tehnike i izgradi način borbe koji mu ide u prilog. 
 
Takođe, treba istaći da je brazilski džiu džicu sport koji je veoma zahtjevan i mentalno i fizički, pa ćete na treninzima poboljšati sebe u svakom smislu. 
 
Kod nas ineresovanje za bavljenje ovim sportom raste svakim danom i nadamo se da će sada, nakon "Montenegro opena", interesovanje biti još i veće.  
 
Klub u kojem treniram, „Mata Leao“, radi sa juniorima i seniorima. Brazilski džiu-džicu je sport koji zahtijeva disciplinu i puno rada i truda. To je i razlog zašto mnogi koji počnu da treniraju odustanu na znak prvih poteškoća i prepreka. Oni koji odluče da ostanu dobiju punu podršku od članova kluba i uz rad i disciplinu rezultati ne izostaju. 
 
marko10 popovic zasred
 
ANTENAM: Jesu li u planu još neka takmičenja u Crnoj Gori?  
 
- "Montenegro Open", koji je održan minulog vikenda, prvo je takmičenje u brazilskom džiu-džicu u Crnoj Gori. Plan je da ovo bude samo prvo u nizu takmičenja u našoj zemlji. 
 
marko3 popovic zasred
 
ANTENAM: Da li ćete u skorije vrijeme učestvovati na nekom međunarodnom takmičenju?
 
U prethodne dvije godine klub je učestvovao na prvenstvu Evrope u Rimu, Minhen Openu, Italija Openu u Firenci, Srednjeevropskom openu u Trstu, Toronto Openu u Kanadi, Istočnoevropskom Openu u Zagrebu i širom Evrope. U planu su još mnoga takmičenja. 
 
marko9 popovic zasred
 
ANTENAM: Zbog čega ste odlučili da se bavite baš ovim sportom?
 
- Prvenstveno me je privuklo to što se radi o borilačkom sportu, u kojem polugom ili gušenjem primoravate protivnika na predaju. Znate da ste pobijedili kada vas protivnik tapkanjem zamoli da ga poštedite. Ono što me je zadržalo u ovom sportu je raznovrsnost i kompleksnost pokreta. Sport pruža mogućnost da svaki vježbač prilagodi borbu svom tijelu i razvije svoj stil.
 
Razgovarala: Milena Aprcović 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR