17 °

max 22 ° / min 12 °

Utorak

29.04.

22° / 12°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

25° / 12°

Petak

02.05.

24° / 14°

Subota

03.05.

24° / 14°

Nedjelja

04.05.

23° / 15°

Ponedjeljak

05.05.

20° / 15°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Izvjestioci UN pisali Spajiću: Vlada CG preuzela obavezu da se uzdrži od protjerivanja ili vraćanja osobe koja bi mogla biti ugrožena

Društvo

Comments 1

Izvjestioci UN pisali Spajiću: Vlada CG preuzela obavezu da se uzdrži od protjerivanja ili vraćanja osobe koja bi mogla biti ugrožena

Autor: Antena M

  • Viber

Borkinja protiv porodičnog nasilja i seksualnog zlostavljanja iz Kazahstana Dina Smailova uhapšena je juče u Budvi, iako je 18. Marta 2024. godineod strane Specijalnog izvjestioca za položaj aktivista za ljudska prva UN-a, Specijalnog izvjestioca za prava na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja UN-a; Specijalnog izvjestioca za nasilje nad ženama i devojčicama, njegove uzroke i posljedice UN-a; i Radne grupe za diskriminaciju žena i devojčica UN-a, upućeno obraćanje Vladi Crne Gore u kom se insistira da se obustave radnje koje se vode protiv Smailove i njenog supruga.

Službenici Ujedinjenih nacija (UN) pisali su prošle godine Milojko Spajiću povodom slučaja državljanke Kazahstana Dinare Smailove, a pismo iste sadržine upućeno je Vladi Kazahstana. 

Oni su u obraćanju detaljno opisali zašto se traži izručenje Smailove i njenog supruga Kazahstanu:

“Željeli bismo da skrenemo pažnju Vladi Vaše Ekselencije na informacije koje smo primili u vezi sa krivičnim optužbama protiv braniteljke ljudskih prava gospođe Dinare Smailove i njenim stavljanjem na međunarodnu potjernicu.

Gospođa Dinara Smailova je osnivač fondacije NeMolchiKZ (prevedeno NeĆutanju)", organizacije koja promoviše ženska prava i slobode, rodnu ravnopravnost i borbu protiv diskriminacije. Od 2017. godine, organizacija se posebno fokusira na nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje. NeMolchiKZ (prevedeno NeĆutanju) koristi društvene mreže za deljenje informacija o slučajevima nasilja nad ženama, navodnoj neaktivnosti policije, smjernicama za zaštitu ljudskih prava, statistikama i drugim informacijama o stanju ljudskih prava u Kazahstanu”, piše u obraćanju.

Specijalni izvjestioci Savjeta za ljudska prava UN - Mary Lawlor, Irene Khan i Gina Romero, napominju da se Smailova u svojoj zemlji „suočava sa krivičnom gonjenjem zbog svog legitimnog rada na polju ljudskih prava“.

Neposredan povod obraćanju Spajiću bila je informacija o praćenju Smailove i Muhamedžanova u Crnoj Gori od strane nepoznatih osoba.

"Između decembra 2023. i marta 2024. godine, neidentifikovane osobe – konkretno tri muškarca i jedna žena, navodni agenti Kazahstana – navodno su pratile i fotografisale gospođu Smailovu i gospodina Muhamedžanova u najmanje četiri navrata. U dva slučaja su navodno prišli odvojeno Smailovoj i Muhamedžanovu (ona u kafiću, on u prodavnici), fotografisali izbliza, a zatim otišli. U drugim slučajevima navodno su ih zajedno fotografisali na ulici i u kafiću“, naveli su specijalni izvjestioci Savjeta za ljudska prava UN.

Istaki su da je Vlada Crne Gore preuzela obavezu članom 33. Konvencije o statusu izbjeglica, da se uzdrži od protjerivanja ili vraćanja bilo koje osobe koja bi mogla biti ugrožena zbog svoje rase, vjere, nacionalnosti, pripadnosti određenoj društvenoj grupi ili političkog mišljenja.

"Takođe, u vezi sa rizicima sa kojima se suočava gospođa Smailova u Kazahstanu, želimo da uputimo Vladu Vaše Ekselencije na član 9 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima (ICCPR), koji je ratifikovao Kazahstan 24. januara 2006. godine, a kojem se Crna Gora pridružila sukcesijom 23. oktobra 2006. godine, koji predviđa da niko neće biti podvrgnut hapšenju ili detenciji".

Pored ovoga iz UN Human Rights, naveli su pet zahtjeva u kojima traže, pored ostalog, da se dostave sve informacije o pokretanju krivičnog postupka protiv Smailove, sa rokom dostavljanja informacija od 60 dana.

Podsjećamo, u martu ove godine Centar za istraživačko novinarstvo pisao je da azil u Crnoj Gori ne uspijevaju da dobiju dokazani kazahstanski aktivisti za ljudska prava Dinara Botaevna Smailova i njen suprug Almat Mukamedžanov. 

Almat i Dinara (poznatija kao Dina Tansari) u razgovoru za Centar za istraživačko novinarstvo kazali su da im je Crna Gora kao novo utočište izgledala privlačno.

„Zemlja je članica NATO pakta i kandidat za članstvo u Evropsku uniju (EU), pa smo vjerovali smo da ćemo tamo biti zaštićeni od političkog progona“, ponadali su se supružnici.  

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

roki

To vam je pogresna adresa. Prava adresa za odlucivanje je Predsednik skupštine Mandić