U ime SOS centra za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić i Sigurne ženske kuće Podgorica, obraćamo se nadležnim institucijama Crne Gore sa apelom da postupak odlučivanja o zahtjevu za azil kazahstanske aktivistkinje Dine Smailove bude vođen dosljedno u skladu sa međunarodnim pravnim standardima, načelima humanosti i obavezama koje Crna Gora baštini u okviru procesa izgradnje pravednog i odgovornog društva, poručuju iz SOS centra.
"Dina Smailova je osnivačica organizacije NeMolchi, čiji je rad usmjeren na borbu protiv porodičnog i seksualnog nasilja, pružanje pomoći žrtvama i jačanje svijesti o pravima žena i djece. Kao istaknuta braniteljka ljudskih prava, zbog svog javnog djelovanja i zalaganja za osnaživanje žena, postala je izložena ozbiljnim pritiscima i postupcima za koje su relevantne međunarodne organizacije već izrazile sumnju da su politički motivisani", ističe se u saopštenju.
U oktobru 2023. godine, gospođa Smailova je, dodaju, podnijela zahtjev za međunarodnu zaštitu u Crnoj Gori, ističući rizik od političkog progona i povrede osnovnih ljudskih prava u slučaju povratka u Kazahstan. Uprkos ozbiljnosti navoda i prirodi njenog angažmana, odluka o zahtjevu još nije donijeta.
"Podsjećamo da je Crna Gora potpisnica niza ključnih međunarodnih dokumenata – uključujući Konvenciju o statusu izbjeglica, Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, Konvenciju protiv torture, kao i Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacije nad ženama (CEDAW). Ovi instrumenti obavezuju državu da primjenjuje principe zaštite, posebno u slučajevima kada postoji realan rizik od represije i narušavanja temeljnih prava pojedinca.
U tom kontekstu posebno ističemo princip non-refoulement – međunarodnu obavezu države da ne vrati, izruči ili deportuje osobu u zemlju gdje joj prijeti ozbiljna opasnost od progona, torture ili nečovječnog postupanja. Ovaj princip je osnov pravne zaštite tražilaca azila i ključno mjerilo za odlučivanje u slučajevima poput ovog", poručuju iz SOS centra.
Imajući u vidu da Crna Gora teži da gradi društvo zasnovano na vladavini prava, poštovanju ljudskih prava i rodnoj ravnopravnosti, vjeruju da bi pružanje zaštite Smailovoj predstavljalo važan i dosljedan korak u tom pravcu.
"Apelujemo da nadležne institucije donesu odluku kojom se Dini Smailovoj odobrava međunarodna zaštita, uz uvažavanje njenog aktivističkog rada i specifičnog konteksta rizika kojem je izložena. Takva odluka ne bi bila samo pravno i etički utemeljena, već bi poslala jasnu poruku da Crna Gora razumije i prepoznaje značaj boraca za ljudska prava – i da je spremna da ih zaštiti kada je to najpotrebnije", zaključuje se u saopštenju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR