14 °

max 23 ° / min 11 °

Nedjelja

04.05.

23° / 11°

Ponedjeljak

05.05.

21° / 14°

Utorak

06.05.

20° / 14°

Srijeda

07.05.

20° / 13°

Četvrtak

08.05.

17° / 12°

Petak

09.05.

20° / 10°

Subota

10.05.

20° / 12°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Pet minuta tišine povodom Svjetskog dana slobode medija

Društvo

Comments 0

Pet minuta tišine povodom Svjetskog dana slobode medija

Autor: Antena M

  • Viber

Sindikat medija Crne Gore i ove godine će učestvovati u regionalnoj akciji "Pet minuta gromoglasne tišine" koja se organizuje povodom 3. maja - Svetskog dana slobode medija. 

Apeluju na medije da se uključe u akciju koja je planirana za danas od 11:55 do 12h, a kojoj će se pridružiti i Antena M.

Povodom Svjetskog dana slobode medija, Sindikat medija Crne Gore (SMCG) daje sljedeći:

P R O G L A S

"Na Svjetski dan slobode medija, podsjećamo da položaj medijskih profesionalaca u Crnoj Gori i dalje nije na nivou koji bi garantovao njihovu sigurnost, dostojanstvo i profesionalnu autonomiju. Iako su zabilježeni određeni pomaci, suštinska borba za slobodne medije još traje.

Tokom 2024. godine u medijskom sektoru, kao i u ostatku države, došlo je do povećanja zarada, usljed sprovođenja programa Evropa sad 2. Ipak, primanja medijskih radnika i radnica i dalje su ispod državnog prosjeka, odnosno bliža su minimalnoj nego prosječnoj zaradi – koja, osim što je nedovoljna za dostojanstven život, ne odražava značaj koji pripadnici ove profesije imaju u očuvanju demokratskog poretka.

Nasilje i pritisci na novinare ne jenjavaju. U 2024. u bazi SafeJournalist zabilježena su 24 incidenta, što je značajno više u odnosu na prethodnu godinu, kada ih je bilo 16. U Sindikatu medija nismo zabrinuti isključivo zbog kvantitativnog porasta, već i zbog prirode samih napada – poput brutalnog fizičkog napada na Anu Raičković.

Ohrabruje, međutim, što je ovaj slučaj dobio sudski epilog – što je nastavak trenda bržeg rješavanja slučajeva gdje su medijski radnici žrtve. Kao i u prethodnim godinama, Sindikat medija nastaviće da aktivno jača kulturu bezbjednosti u medijskom sektoru, naročito kada su u pitanju obuke o procjenama rizika te aktivno učešće u uspostavljanju nacionalnog odgovora na bezbjednosne izazove.

Osim fizičke i ekonomske sigurnosti, jednako je važno raditi na unapređenju psihološke bezbjednosti medijskih radnika i radnica. Kroz više od 170 individualnih sesija u okviru našeg besplatnog servisa psihološke podrške, kao i kroz brojne seminare, radionice i publikacije posvećene mentalnom zdravlju, SMCG nastoji da otvori prostor za brigu o emocionalnom i mentalnom blagostanju novinara i novinarki – jer novinarstvo bez ljudi koji se osjećaju sigurno i podržano nije održivo.

Neke su kolege ipak dodatno marginalizovane. Kako je poručeno sa izložbe „Iz kadra u kadar: Priče o novinarstvu“ koju smo organizovali, u Crnoj Gori postoji oko 230 registrovanih medija, a istovremeno samo oko 15 aktivnih fotoreportera. Većina njih radi za dnevne novine ili strane agencije, dok ih domaći portali gotovo uopšte ne angažuju. To jasno svjedoči o ugroženosti novinske fotografije, koju sve češće zamjenjuju beživotne ilustracije i fotografije snimljene mobilnim telefonima – baš kao što brze i površne vijesti potiskuju segment po segment pravog, profesionalnog novinarstva.

Pozitivan iskorak predstavlja novi Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama koji tek treba da bude primijenjen u punoj mjeri, i koji će, nadamo se, riješiti dugogodišnji problem finansiranja lokalnih javnih emitera ali i uticati na bolji ekonomski položaj zaposlenih u tim medijima. Ipak, sve opštine nisu ispoštovale zakon pri usvajanju budžeta za ovu godinu i Sindikat medija će nastaviti da insistira da se to ispravi a Zakon u potpunosti poštuje.

I Zakon o medijima, usvojen sredinom prošle godine, donio je nekoliko važnih novina, pa je između ostalog po prvi put regulisano i učešće novinara u izboru glavnog urednika, kao i njegova pozicija u slučaju promjene vlasničke ili uređivačke politike medija.

Sindikat medija Crne Gore nastavlja da raste. Okupljamo oko 700 članova, što čini gotovo polovinu zaposlenih u medijima u Crnoj Gori – koji rade u privatnim, lokalnim i javnim medijima. Ponosni smo na sve članove, a posebno na mlade novinare koji svojim entuzijazmom, znanjem i energijom jačaju našu zajednicu. Naša Sekcija mladih pravi sve veće iskorake od kojih je najznačajniji magazin za mlade „Ekipa“ čija su dva broja već izašla.

Ne zaboravljamo na one kojima je najteže. Zajedno sa kolegama i koleginicama iz Evropske (EFJ) i Međunarodne Federacije Novinara (IFJ) podržavamo medijske radnike i radnice koji izvještavaju iz ratom pogođenih područja. Solidarnost medijske zajednice sa medijskim radnicima koji su ubijeni, ranjeni ili uhapšeni u Ukrajini i Gazi, mora biti na mnogo većem nivou a mediji moraju da pozivaju vlade na odgovornost i da javnosti dostavljaju podatke o svim zločinima koji se tamo događaju.

Upravo solidarnost u esnafu mora biti temelj svakog našeg djelovanja. Borba za prava, sigurnost i profesionalne standarde je zajednička. Samo složni i organizovani možemo da gradimo medijsku scenu koja služi javnom interesu i čuva slobodu govora."

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR