15 °

max 23 ° / min 14 °

Četvrtak

22.05.

23° / 14°

Petak

23.05.

21° / 15°

Subota

24.05.

22° / 13°

Nedjelja

25.05.

21° / 11°

Ponedjeljak

26.05.

24° / 10°

Utorak

27.05.

24° / 13°

Srijeda

28.05.

23° / 14°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Komar: Danas svjedočimo paradoksu – dok je država formalno nezavisna, povjerenje građana u demokratske procese opada

Izvor: Centar za kulturu Šavnik

Društvo

Comments 1
Obilježen Dan nezavisnosti u Šavniku

Komar: Danas svjedočimo paradoksu – dok je država formalno nezavisna, povjerenje građana u demokratske procese opada

Autor: Antena M

  • Viber

Pod sloganom „Srce Crne Gore kuca u Šavniku“, u organizaciji Centra za kulturu, Dan nezavisnosti Crne Gore obilježen je bogatim programom, koji je kroz dva tematska panela okupio predstavnike lokalne uprave, akademske zajednice i građane Šavnika.

Centralni događaj bila je panel diskusija „Crna Gora 19 godina kasnije – ideali i stvarnost“, održana u Kući Pekića. Na skupu su govorili predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić, profesori Fakulteta političkih nauka Zlatko Vujović i Olivera Komar, dok je moderator bio istoričar Adnan Prekić.

Učesnici su, kroz analitički i kritički ton, razmatrali razvojni put Crne Gore nakon obnove nezavisnosti 2006. godine, ističući kako su uz neosporne pomake, izostale dublje reforme koje bi osigurale demokratski, stabilan i evropski orijentisan sistem, saopšteno je iz Centra za kulturu. 

Jakić  je govorio o lokalnim izazovima i dostignućima, posebno ukazujući  na potrebu za decentralizacijom i većom brigom o malim opštinama.

„Naša borba za ravnopravnost malih opština u okviru nezavisne Crne Gore jeste borba za stvarnu decentralizaciju i poštovanje lokalnih kapaciteta“, zaključio je predsjednik Opštine Šavnik.

Profesor Vujović je evocirao atmosferu referendumske noći, podsjećajući na tenzije i odlučnost građana da izaberu samostalni put. On je rekao da je referendumska noć 2006. bila, ne samo istorijski prelom, već i pokazatelj političke zrelosti građana koji su uprkos pritiscima izabrali slobodu.

Profesorica Komar, kroz rezultate istraživanja, predstavila je zabrinjavajuće društvene trendove – porast religioznosti, političku apstinenciju mladih i opadanje povjerenja u institucije.

„Danas svjedočimo paradoksu – dok je država formalno nezavisna, povjerenje građana u demokratske procese opada, a mladi se sve više povlače iz političkog života.“

Diskusija je zaključena zajedničkim stavom da Crnoj Gori, 19 godina nakon obnove nezavisnosti, predstoji ozbiljna introspekcija i potreba za novom vizijom – vizijom koja će reafirmisati vrijednosti iz 2006. i omogućiti istinsku, a ne samo deklarativnu nezavisnost.

U okviru svečanosti održana je i promocija knjige „Rasprave o istoriji Duklje i Dukljana“ istaknutog istoričara Dragutina Papovića, što je događaju dalo dodatnu akademsku dimenziju. O knjizi su govorili predsjednik Matice crnogorske Ivan Jovović, istoričar prof. dr Milan Šćekić i sam autor, dok je moderator bio dr Ivan Tepavčević.

Kako je naglašeno, Papovićeva knjiga predstavlja značajan doprinos crnogorskoj medijavelistici i dubljem razumijevanju složene istorije ranosrednjovjekovne Duklje.

Polemišući sa postojećom istoriografijom, autor nudi nova saznanja i interpretacije, ukazujući na autentičnost dukljanske države, proizašle iz bića posebnog naroda koji je stvorio sopstvenu državnost i duhovnu tradiciju.

„Autor je ovom knjigom delegitimisao pseudoistorijske narative o Duklji, ukazujući na njenu autentičnost, potvrđenu brojnim materijalnim dokazima i artefaktima sakralnih i profanih građevina“, istakao je urednik izdanja i predsjednik Matice crnogorske Ivan Jovović.

Promovisana publikacija nije samo doprinos nauci, već i kulturni čin – čin povratka istini kroz ozbiljnu i metodičnu istoriografsku obradu teme koja je decenijama bila prepuštena spekulacijama ili zanemarena u akademskim krugovima.

Svečani ton proslavi dodatno je dao bogat umjetnički program koji je pratio oba panela.

Sjajnim repertoarom predstavio se gudački kvartet „Monte Strings“ iz Podgorice, donoseći svečanost i eleganciju kroz klasične i moderne kompozicije, dok je Kulturno-umjetničko društvo „Jedinstvo“ iz Bara oduševilo prisutne izvođenjem tradicionalnih crnogorskih igara i pjesama, podsjećajući na bogatu folklornu baštinu.

Posebnu emociju večeri unio je jedanaestogodišnji Novica Jeknić, učenik Osnovne škole u Boanu, koji se predstavio guslarskom pjesmom „Još je živa Crna Gora“ i izazvao snažne ovacije publike, navodi se u saopštenju. 

Njegov nastup bio je simboličan podsjetnik da slobodarski duh Crne Gore živi i u najmlađima, zaključuju iz Centra za kulturu. 

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Delvidek

Svaka čast svima, ali mali veliki guslar Novica Jeknić je mi je izmamio suze. Živio nam Novice sto godina i široki trag od tebe ostao!