15 °

max 23 ° / min 14 °

Četvrtak

22.05.

23° / 14°

Petak

23.05.

21° / 15°

Subota

24.05.

22° / 13°

Nedjelja

25.05.

21° / 11°

Ponedjeljak

26.05.

24° / 10°

Utorak

27.05.

24° / 13°

Srijeda

28.05.

23° / 14°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Žene i pčelarstvo za održivu budućnost: U Plavu obilježen 20. maj – Svjetski dan pčela

Društvo

Comments 0

Žene i pčelarstvo za održivu budućnost: U Plavu obilježen 20. maj – Svjetski dan pčela

Autor: Antena M

  • Viber

Na današnji Svjetski dan pčela, 20. maja, Plav je bio domaćin i soorganizator svečanog obilježavanja ovog važnog datuma, koji nas podseća na nezamenjivu ulogu pčela i drugih oprašivača u očuvanju ekosistema, biodiverziteta i sigurnosti hrane. Inicijativa za proglašenje Svjetskog dana pčela potekla je iz Slovenije, a izabran je datum rođenja velikog poznavaoca pčela iz 18. vijeka, Antona Janše. Slovenija nije samo pokretač Svjetskog dana pčela, već se već dugo smatra zemljom pčelarstva. Generalna skupština UN-a je 2017. godine proglasila 20. maj za Svjetski dan pčela.

Program je započeo svečanim nastupom djece iz JPU „Dječji vrtić“, koji su oduševili prisutne plesnim koreografijama u kostumima pčela. Gradski trg je bio mjesto susreta pčelara, koji su izložili bogatu ponudu svojih pčelinjih proizvoda, dok su posjetioci i djeca uživali u medenom doručku i izložbi dečijih radova JU OŠ „Hajro Šahmanović“.

Za organizaciju događaja zajednički su zaslužni: Zavod Krog iz Slovenije, Ambasada Republike Slovenije u Crnoj Gori, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, Savez pčelarskih organizacija Crne Gore, Opština Plav, Ženski odbornički klub Plav, Turistička organizacija Plav i Udruženje pčelara Plav. Zavod Krog je u organizaciji manifestacije odigrao osrednju ulogu koordinacije i povezivanja svih aktera.

U okviru konferencije održane u Centru za kulturu „Husein Bašić“ organizovana su dva panela o apiturizmu i uključivanju žena u pčelarstvo, kao i prezentacija »Porijeklo i kvalitet meda u Crnoj Gori«. Na konferenciji govorile su i gošće iz Slovenije – gđa Marija Sivec, profesionalna pčelarka s 28 godina iskustva, koja je podjelila inspirativnu životnu priču o tome kako joj je pčelarstvo donijelo stabilan porodični život, dobru zaradu i ispunjenje, te gđa Valentina Cvjetković sa Poljoprivrednog instituta – Akademije za pčelarstvo, koja je predstavila koncept i razvoj apiturizma u Sloveniji i benefite tog područja održivog turizma te primjere dobre prakse iz programa podrške žrtvama mina u BiH, posebno neplanirane pozitivne učinke uključivanju žena u pčelarstvo putem od pomoći muževima do samostalnog pčelarstva. Gdin Ratko Bataković iz Mreže ruralnog razvoja je istakao izazove i mogućnosti ruralnog razvoja svih uključenih aktera kako na lokalnom tako na nacionalnom nivoju.

Gdin Miroslav Cimbaljević, direktor Direktorata za poljoprivredu pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne gore te pčelarka gđo Danijele Babović, potrdili su da su žene pokretačice promjena pa tako i u poljoprivredi i ruralnom razvoju te da postoji podrška i resursi za žene u preduzetništvu. Osvrt gdin Nihad Canovića, predsjednika Opštine Plav je vodio u smjeru lokalne podpore pčelarstva, turizma, poljoprivrede i takođe žena u pčelarstvu.

Panelisti su posebno istakli ogroman, još neiskorišćen potencijal Crne Gore u oblasti pčelarstva, naročito u kontekstu apiturizma i apiterapije. Plav je pionir tog razvoja, jer već drugu sezonu uspješno funkcioniše lokalna api-komora u Plavu.

Diskusije su dodatno naglasile važnost većeg uključivanja žena u pčelarstvo i turističke inicijative povezane s pčelama. Predsednik Udruženja pčelara Plav je poručio da trenutno nema žena među članovima, ali da su „dobrodošle i srdačno će ih dočekati“. Predsednik opštine se je založio da će Plav stvoriti mogućnosti što bi ponovo ugostili gđa Sivec sa namjenom obrazovanja i motivisanja žena za taj poziv, tu profesiju.

Pčelarstvo u Crnoj Gori posljednjih godina doživljava izuzetan napredak i postaje jedan od ključnih stubova poljoprivrede i održivog razvoja ruralnih područja. Danas ovaj sektor ima značajnu ulogu ne samo u očuvanju biodiverziteta, već i u razvoju turizma, zdravstva, uključivanju žena i stvaranju novih mogućnosti za zapošljavanje. Saradnja će omogućiti redovnu razmjenu znanja i iskustava između slovenskih i crnogorskih pčelara, razvoj novih projektnih ideja s fokusom na prenos znanja, održivo pčelarstvo, značaj pčela i zaštitu životne sredine, kao i inovativne usluge iz Slovenije.

Današnji događaj je pokazao kako saradnja lokalnih i međunarodnih partnera, uz podršku civilne zajednice, može stvoriti prostor za razmjenu znanja, inspiraciju i pokretanje novih inicijativa u duhu održivosti i jednakosti.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR