- Cijela Crna Gora i region 27. maja 2004. godine ostali su potreseni brutalnim ubistvom Duška Jovanovića, osnivača i glavnog urednika lista Dan. To je postala i ostala jedna od najsramnijih mrlja u savremenoj istoriji Crne Gore, ubistvo novinara, glavnog urednika, javnog kritičara vlasti. Taj zločin i danas, dvadeset jednu godinu kasnije, stoji kao opomena i hipoteka na savjesti države, izvršne i zakonodavne vlasti, na našem putu ka zrelom, evropskom, demokratskom društvu, poručuje ministarka kulture i medija Tamara Vujović.
"Ono što ovu tragediju čini još težom jeste činjenica da ni nakon dvije decenije nijesu otkriveni svi izvršioci i nalogodavci. I dalje ostaje pitanje: zašto nadležni organi odmah nakon ubistva, a ni u godinama koje su uslijedile, nijesu preduzeli odlučne i djelotvorne korake kako bi se razotkrili svi odgovorni?
Duško Jovanović je pisao o onome o čemu se tada ćutalo. Bio je hrabar čovjek, novinar koji se usudio da ukaže na nepravde i nedjela i zbog toga je platio najvišu cijenu.
To je bila neka druga Crna Gora. Danas želimo da u demokratskoj, evropskoj Crnoj Gori, novinari imaju slobodu da pišu o temama od javnog značaja, da bez straha istražuju nepočinstva, da tragaju za istinom i da ih u tom traganju vode ideali pravde i slobode", navela je Vujović.
Novinari oblikuju naše razumijevanje svijeta, izvještavaju tačno, istinito i nepristrasno o dešavanjima u našem okruženju, dodala je ministarka.
"Ulaze u zone rizika i mraka da bi otkrili ono što javnost ima pravo da zna. Bore se za istinu, razotkrivaju korupciju, nasilje, zloupotrebe moći. Zato novinari moraju imati slobodu da rade svoj posao bez straha, jer ubistvo novinara, to je najbrutalniji oblik cenzure.
Naša je, prije svega, moralna dužnost da zaštitimo one koji svoj život stavljaju u službu istine, pravde, slobode i ljudskih prava.
Poruka koju država šalje mladim novinarima i onima koji će to tek postati, nije dobra. Više od dvije decenije od ubistva Duška Jovanovića, Crna Gora još uvijek nema odgovor na pitanje: ko je odgovoran? Zato je neophodno da pravda konačno zakuca na vrata u ovom, ali i u svim slučajevima napada na novinare.
U Ministarstvu kulture i medija, kroz novi set medijskih zakona i Medijsku strategiju, gradimo ambijent u kojem novinari i mediji mogu da funkcionišu u skladu sa najvišim profesionalnim i etičkim standardima. Ali zakoni nijesu dovoljni ako ostanu mrtvo slovo na papiru.
Njihova dosljedna primjena je ključ i upravo to je naš najvažniji zadatak", dodala je Vujović.
Važno je, poručuje, i da Komisija za praćenje napada na novinare ima pristup svim relevantnim informacijama, ali i adekvatne resurse za efikasan rad.
"Neophodno je uspostaviti nacionalni mehanizam za bezbjednost novinara i medijskih radnika, koji se bavi sprečavanjem i reagovanjem na napade. Zabrinjava podatak da je u prva četiri mjeseca, prema podacima Sindikata medija, ove godine zabilježeno sedam fizičkih napada na novinare. Ipak, ohrabruje činjenica da se Crna Gora danas nalazi na 40. mjestu od 180 zemalja u pogledu medijskih sloboda. Ali dokle god postoji makar jedan novinar izložen pritisku, prijetnji ili nasilju, test nijesmo položili.
Nema slobodnog društva bez slobodnih medija. Nema demokratske države bez zaštićenih i poštovanih novinara. U svakom dijelu svijeta, u miru i u krizama, novinari su glas građana. Zbog toga moramo graditi međusobno povjerenje i biti partneri u izgradnji sigurnijeg, pravednijeg društva.
Baš kao što istinski novinari nikada ne odustaju od istine, ni mi nećemo odustati od traženja pravde. To dugujemo porodici ubijenog novinara, njegovim kolegama, i svakom građaninu Crne Gore. Duška Jovanovića nećemo zaboraviti. Pravda će biti zadovoljena", zaključila je Vujović.
Delvidek
Ni rijeci o prijetnjama Itani Kaludjerovic Perisic, a "ministstarko"? Da nije slucajno, ali sasvijem slucajno jer je Crnogorka?