Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS) upućuje poziv korisnicima plovila, nautičarima, turistima i svim građanima da svojim ponašanjem doprinesu zaštiti kita, koji je primijećen u Bokokotorskom zalivu.
Kit u Hercegnovskom zalivu
26.06.2025. 12:23
Ova pojava, navode, predstavlja izuzetno rijedak i važan prirodni fenomen u vodama Crne Gore.
Stoga, Ministarstvo upućuje apel građanima da:
- Izbjegavaju prilazak kitu i da svojim postupcima i aktivnostima ne ometaju životinju;
- Smanje brzinu kretanja plovila u zoni gdje je kit primijećen i obrate posebnu pažnju na moguće kretanje životinje ispod površine;
- Ne koriste podvodna sredstva koja mogu uznemiriti kita ili ga dezorijentisati;
- Odmah prijave svako uočavanje kita ili sumnju na povrijeđenu životinju nadležnim službama (Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama, Institut za biologiju mora, MERS).
Crna Gora je potpisnica ACCOBAMS (Sporazum o očuvanju kitova u Crnom moru, Sredozemnom moru i susjednom atlantskom području), kojim se države članice obavezuju da preduzimaju mjere za zaštitu kitova, delfina i drugih morskih sisara, uključujući i ublažavanje negativnih uticaja pomorskog saobraćaja, buke i zagađenja. U tom kontekstu, svi građani i korisnici mora imaju važnu ulogu u sprovođenju ovih međunarodnih obaveza na lokalnom nivou.
- Podsjećamo da je kit strogo zaštićena vrsta i svaka radnja koja može dovesti do njegovog uznemiravanja, povređivanja ili ugrožavanja predstavlja kršenje zakonskih propisa iz oblasti zaštite prirode.
Zahvaljujemo građanima na saradnji i razumijevanju, te pozivamo sve da doprinesu očuvanju ovog jedinstvenog morskog gosta, na ponos i dobrobit prirodne baštine Crne Gore - navode iz Ministarstva.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR