34 °

max 36 ° / min 19 °

Četvrtak

03.07.

36° / 19°

Petak

04.07.

38° / 21°

Subota

05.07.

38° / 23°

Nedjelja

06.07.

37° / 23°

Ponedjeljak

07.07.

36° / 23°

Utorak

08.07.

34° / 22°

Srijeda

09.07.

27° / 16°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Izmjene Zakona o javnim okupljanjima predstavljaju ozbiljno kršenje ljudskih prava i zaobilaženje demokratskih procedura

Izvor: Portal ETV

Društvo

Comments 0

Izmjene Zakona o javnim okupljanjima predstavljaju ozbiljno kršenje ljudskih prava i zaobilaženje demokratskih procedura

Autor: Antena M

  • Viber

Nevladine organizacije Akcija za ljudska prava, Centar za ženska prava i Institut alternativa objavile su zajedničko saopštenje u kojem su izrazile negodovanje povodom Predloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama, koji je Skupštini Crne Gore podnijet 23. juna 2025. godine od strane grupe poslanika parlamentarne većine.

Kako u saopštenju navode, predložene izmjene uvode apsolutnu zabranu mirnih okupljanja, koja mogu privremeno ograničiti saobraćaj, uz predviđanje izuzetno visokih novčanih kazni za fizička i pravna lica. Prema njihovim riječima, to predstavlja nesrazmjerno ograničenje osnovnog ljudskog prava na mirno okupljanje, zagarantovanog članom 52 Ustava Crne Gore, članom 21 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, kao i članom 11 Evropske konvencije o ljudskim pravima.

“Zabrinjavajuće je što je ovaj zakonski predlog predat bez javne rasprave, bez procjene usklađenosti sa pravnom tekovinom EU, te bez uvida u međunarodne standarde i praksu Evropskog suda za ljudska prava. Pritom, predlagači otvoreno priznaju da nisu razmatrali usklađenost svog predloga sa međunarodnim ugovorima koje je Crna Gora potpisala i ratifikovala”, stoji u saopštenju koje potpisuju izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević, izvršna direktorica Centra za ženska prava Maja Raičević i predsjednik Upravnog odbora Instituta za ljudska prava Steva Muka.

Podsjećaju da je, prema dokumentima EU koji sadrže završna mjerila za zatvaranje poglavlja 23, Crna Gora obavezna da obezbijedi poštovanje prava i sloboda iz Evropske konvencije o ljudskim pravima i prakse Evropskog suda za ljudska prava.

“U tom svjetlu, pokušaj donošenja zakona koji bi apsolutno zabranio proteste na saobraćajnicama predstavlja korak unazad za demokratiju i evropske integracije Crne Gore. Uputili smo Dopis Zakonodavnom i Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu kojim apelujemo na poslanike i nadležne odbore Skupštine da ovaj predlog upute na ocjenu usklađenosti nadležnim ministarstvima (ljudskih prava, pravde, unutrašnjih poslova i evropskih integracija), te da se otvori široka javna rasprava uz učešće domaćih i međunarodnih eksperata, uključujući i Savjet Evrope, Evropsku uniju i OEBS.

Svjesni izazova koje višednevne blokade saobraćaja mogu izazvati, posebno tokom turističke sezone, ističemo da rješenje ne smije biti u zabranama, već u demokratskim mehanizmima koji štite prava svih građana – kako na slobodu kretanja, tako i na izražavanje mišljenja putem mirnih okupljanja”, zaključuje se u saopštenju.


 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR