Praznik ustanka naroda Jugoslavije , ili “Dan borca” nekada državni praznik, jedan je od najznačajnijih datuma u borbi protiv fašizma na bivšim jugoslovenskim prostorima, ističe se u saopštenju Saveza udruženja boraca NOR-a i Antifašista Crne Gore.
Podsjećaju da je 4.jula 1941. godine na Dedinju u kući Vladislava Ribnikara, održana je sjednica Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije na čelu sa generalnim sekretarom KPJ Josipom Brozom Titom, na kojoj su donešene istorijske odluke: da se od sabotaža i diverzija pređe na opšti ustanak, da partizanski rat bude osnovna forma ustanka, da već organizovane udarne grupe i veći broj komunista izađu na teren i obrazuju narodnoooslobodilačke partizanske odrede i da otpočnu dejstva, da odredi postave političke komesare, da se u pojedine pokrajine upute članovi KPJ radi organizacije ustanka i da se narodima Jugoslavije uputi poziv na ustanak, koji je objavljen 12 .jula 1941.godine i koji počinje porukom.
"Narodi Jugoslavije – Srbi, Hrvati, Slovenci, Crnogorci, Makedonci i drugi …Vi ste pobijeđeni u ratu, ali niste pokoreni.Slavne tradicije za pravdu i slobodu vaših djedova ne smiju biti zaboravljene. Sada je vrijeme da pokažete da ste dostojni potomci svojih predaka. Sada je vrijeme, sada je kucnuo čas da se dignete svi kao jedan u boj protiv okupatora i njihovih domaćih slugu, krvnika naših naroda. I buknuli su ustanci širom Jugoslavije, već sjutradan 13.jula ustaničke puške u Virpazaru i mnogim crnogorskim mjestima, borba protiv neprijatelja u kojoj je Crna Gora dala velike žrtve, ali i dočekala slobodu.
Crnogorskom svenarodnom ustanku koji može poslužiti na ponos narodima Evrope,, kako je zapisao filozof Ž.P Sartr , prethodila je Odluka o dizanju ustanka donešena . 8 jula 1941.godine na sastanku Pokrajinskog komiteta za Crnu Goru, Boku i Sandžak na Ravnom Lazu u Piperima”, navodi se u saopštenju.
Zato je 4. jul, ističu, antifašistički praznik svih jugoslovenskih naroda, dan kada je zapravo počela borba protiv okupatora i domaćih izdajnika, dan koji se u vremenu pojave neofašizma i prekrajanja antifašističke istorije, posebno poštuje i pamti.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR