Lideri pet parlamentarnih stranaka podnijeli su, na poziv Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), predlog za ocjenu ustavnosti odredbe Zakona o slobodnom pristupu informacijama (ZSPI) koja ograničava pravo pristupa javnim informacijama u većoj mjeri nego što je predviđeno Ustavom Crne Gore.
Predlog su podnijeli lideri Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić, Socijaldemokratske partije Ranko Krivokpić, Demosa Miodrag Lekić, URA-e Dritan Abazović i Socijalističke narodne partije Srđan Milić.
U saopštenju MANS-a navodi se da je pet poslanika time automatski pokrenulo postupak za ocjenu ustavnosti, čime je odlučivanje Ustavnog suda u tom predmetu ubrzano.
"Brzo odlučivanje Ustavnog suda je od suštinske važnosti kako bi se spriječilo da crnogorske institucije, suprotno Ustavu, od javnosti sakrivaju razne informacije, uključujući one koje mogu ukazati na korupciju i druga kršenja zakona od strane raznih javnih funkcionera", kaže se u saopštenju MANS-a.
Navodi se da u slučajevima kada inicijative Ustavnom sudu podnose građani i nevladine organizacije procedura traje duže i ima više koraka.
Iz MANS-a su kazali da član 51 Ustava garantuje da svako ima pravo pristupa informacijama u posjedu državnih organa i organizacija koje vrše javna ovlašćenja i da se to pravo može ograničiti samo ako je to u interesu zaštite života, javnog zdravlja, morala i privatnosti, vođenja krivičnog postupka, bezbjednosti i odbrane Crne Gore, spoljne, monetarne i ekonomske politike.
"Suprotno tim odredbama Ustava, izmjenama Zakona o slobodnom pristupu informacijama, uvedena je mogućnost ograničenja pristupa podacima koje zavisi od slobodne volje vlasti da li će neki dokument označiti tajnom", navode iz MANS-a.
Prema njihovim riječima, izmjene tog zakona omogućavaju da ustavno pravo pristupa informacijama proizvoljno može ograničiti bilo koji državni organ i to u bilo kojoj oblasti, a ne samo u onima koje su propisane Ustavom kao moguća ograničenja.
U MANS-u smatraju da na taj način izmijenjeni zakon nesporno šire ograničava pristup informacijama od Ustava, čime se krši najviši pravni akt, ali i brojne međunarodne Konvencije koje uređuju tu oblast, a koje je Crna Gora u obavezi da sprovodi.
"Ovakve izmjene, usvojene na predlog poslanika Demokratske partije socijalista, podrazumijevaju da pristup bilo kojoj informaciji koju organ vlasti odluči da označi kao tajnu više neće biti moguće ostvariti na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama", ističe se u saopštenju.
Navodi se da se istovremeno, onemogućava sudska kontrola u svakom slučaju kada bi se organ vlasti proizvoljno i to bez ikakvog obrazloženja pozvao na tajnost podataka.
"Na taj način se ostavlja ogromna mogućnost ograničenja pristupa informacijama radi prikrivanja zloupotrebe, korupcije i drugih krivičnih djela", kazali su iz MANS-a.
Iz te nevladine organizacije su ocijenili da je to posebno problematično ako se ima u vidu da, kako su naveli, organi vlasti već imaju tradiciju kršenja zakona u tom dijelu, što potvrđuju na stotine sudskih presuda.
"Zbog svega navedenog zahtijevamo od Ustavnog suda da hitno reaguje, razmotri podnijeti Predlog za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o slobodnom pristupu informacijama i da stavi van snage ovakvo zakonsko rješenje koje ide na ruku samo korumpiranim funkcionerima koji žele da sakriju svoj nezakonit rad", poručili su iz MANS-a.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR