Strateški plan razvoja za narednih pet godina je izazovan zadatak, a kroz taj proces će i građanima biti omogućeno da se uključe u njegovu izradu, saopšteno je na sastanku predstavnika Glavnog grada i Ministarstva ekonomije.
Menadžer Glavnog grada i koordinator izrade Strateškog plana razvoja, Dragutin Đeković, kazao je da je izrada tog dokumenta važna, a uključivanje građana u taj proces značajan.
„Glavni grad u kontinuitetu radi na unaprijeđenju transparentnosti rada lokalne samouprave, tako da je naša namjera da i građanima damo mogućnost da se uključe u izradu Strateškog plana razvoja. Jedna od ideja je da putem naših web sajtova pozovemo građane da daju prijedloge, čiju će primjenu razmotriti članovi Radne i Konsultativne grupe“, rekao je Đeković.
U planu je, kako je saopšteno iz Glavnog grada, definisanje dinamike daljeg rada i intenziviranje aktivnosti na izradi Strateškog plana razvoja.
Generalni direktor za razvoj, Miloš Čelanović, naveo je da je strateško planiranje razvoja lokalnih samouprava predstavlja važan mehanizam za definisanje politike lokalnog razvoja i usmjeravanje resursa u pravcu ostvarenja strateških ciljeva.
“Ministarstvo ekonomije će podržati čitav proces, u namjeri da Strateški plan razvoja Glavnog grada bude što kvalitetaniji, realan i da usmjerava kapacitete lokalne samouprave u pravcu prioriteta razvoja“, saopštio je Čelanović.
On je dodao da Ministarstvo namjerava da, kroz inoviranje Pravilnika o metodologiji za izradu tih strateških dokumenata, pojednostavi proces strateškog planiranja i da smjernice za kvalitetniju izradu plana.
„Vođenje politike lokalnog razvoja podrazumijeva podsticanje ekonomskog razvoja društva, produbljivanje saradnje sa svim akterima privrednog razvoja na lokalnom nivou, identifikovanje svih resursa i potencijala, ali i problema sa kojima se suočava zajednica, pronalaženje finansijskih sredstava i mobilisanje istih na prioritete razvoja zajednice“, kazao je Čelanović.
Podršku opštinama u starteškom planiranju Ministarstvo ekonomije realizuje u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u okviru projekta Unaprijeđenje konkurentnosti privrede u Crnoj Gori. Za sada je saradnja uspostavljena sa Glavnim gradom, Prijestonicom Cetinje i opštinama Bijelo Polje, Berane, Kolašin, Žabljak i Tivat.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR