Mjesec je do isteka roka do kojeg bivši funkcioner DPS-a Svetozar Marović treba državi da uplati 1,1 milion eura po osnovu sporazuma o priznanju krivice koji je potpisao sa Specijalnim tužilaštvom. Njegov advokat Zdravko Begović ranije je najavio da će sud, ukoliko Marović to ne učini do tog roka, morati da mu oduzme dio imovine koji je založio kao hipoteku.
Pitali smo koji scenario je trenutno izvjesniji - namirenje državne kase prodajom nepokretnosti koje je Marović založio ili gotov novac?
Begović, za Antenu M, navodi da će protivpravno pribavljena imovinska korist u svakom slučaju biti uplaćena u budzet Crne Gore. Kada je posrijedi način kaže:
"Realnija je varijanta da se država naplati od vrijednosti Marovićevih nekretnina koje su procijenjene na preko million eura. To je sada realnije i vjerujem da će se i dogoditi”- kazao je Begović.
Ne zna se kada će u Spuž
Istim sporazumom o priznanju krivice kojim je priznao da je organizovao kriminalnu grupu koja je opštini Budva nanijela milionsku štetu Svetozar Marovic pristao je da odleži tri godine i devet mjeseci zatvora. Marovićevo zdravstveno stanje razlogo je što se to do sada, iako je nekoliko puta najavljivano, još nije dogodilo.
Advokat Begović kaže da je njegov klijent u specijalizovanoj bolnici za mentalno zdravlje, na tretmanu koji još traje. Vrijeme dolaska u Spuž i dalje je neizvjesno.
“Ne mogu da potvrdim datum i kažem kada bi mogao da stupi na izdržavanje kazne zatvora. To zavisi od Marovićevog zdravstvenog stanja”, navodi Begović i dodaje:
“Vlasti u Srbiji su shvatile da je Marović ipak pacijent. Postoji humana dimenzija koja daje za pravo ljudima koji odlučuju da li će on biti prinudno doveden, da eventualno čekaju dok mu ne bude bolje. Logično je da nije posrijedi izbjegavanje zatvora ukoliko je neko već 7-8 mjeseci u bolninci. Uprava bolnice u Beogradu, u kojoj se Marović liječi, ne bi dozvolila boravak nekome ko je simulator. Posrijedi je ozbiljna dijagnoza. Zdravlje mu je ozbiljno narušeno i on nije sposoban da stupi na izdržavanje kazne zatvora. Sve je to poznato nadležnim organima Srbije. Zbog toga Marovića prinudno i ne dovode u Spuž“, objašnjava Begović.
Što u slučaju da Marovićev dolazak u Spuž, zbog zdravstvenog stanja, izvjesno postane nemoguć?
Ukoliko neko nije sposoban, ili ne izdržava kaznu zatvora počinju teći rokovi zastarjelosti objašnjava advokat Begović. Na drugoj strani ,dok naredba i potjernica postoje, državni organi su dužni da vode računa da ta osoba stupi na izdržavanje kazne.
“Država jeste preduzela sve što je u njenoj nadležnosti da se to dogodi. Da li će tako i biti, te hoće li vlasti u Srbiji postupiti po Interpolovoj potjernici, to je, međutim, nešto o čemu oni odlučuju. Dok god ne bude moguće obezbijediti Marovića rokovi teču. Rokovi zastarjelosti izdržavanja kazne zatvora zavise od visine kazne. U Marovićevom slučaju kazna nije mala, pa je rok zastarjelosti deset godina”- kazao je Begović.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR