Ministarstvo unutrašnjih poslova dostavilo je Savjetu za građansku kontrolu rada policije detaljnu informaciju o postupanju policijskih službenika tokom izbornog dana na Cetinju, u koji je Radio Cetinje imao uvid. Izvještaj ima 10 tačaka, u okviru kojih su opisani događaji od 26. i 27. novembra.
Na početku dokumenta stoji da su službenici OB Cetinje donijeli Plan mjera i aktivnosti u cilju obezbjeđivanja nesmetanog i bezbjednog odvijanja izbornog procesa. Od sedam sati ujutro 26. novembra do sedam sati 27. novembra prošle godine registrovano je 10 različitih događaja.
Sve je počelo prijavom M.P. koji je u 13 sati putem telefona obavijestio policiju “da se kod štamparije Obod kupuju glasovi“. Kako stoji u izvještaju, “policijski službenici su se uputili na lice mjesta, gdje su zatekli šest - sedam lica među kojima je bio i M.P“. Policajci su obavijestili Osnovnog državnog tužioca na Cetinju o navodima prisutnih, na šta je ODT saopštio da prisutni podnesu pismenu prijavu uz konkretan dokaz da se vrši kupovina glasova. Dva sata od podnošenja prijave (15:15), kako stoji u izvještaju, započet je pretres prostorija i lica koja su se nalazila u prostorijama štamparije, a uzete su izjave od P.N., N.V., M.R., D.M. i B.B. Postupak po toj prijavi je u toku.
U 14:30 časova, policija je dobila anonimnu prijavu da se u Bajovoj ulici “nalazi desetak lica političke grupacije Demokrate i da isti nasilno pokušavaju uđu u privatnu kuću“. Dalje stoji kako su službenici OB Cetinje na licu mjesta “na javnoj površini zatekli desetak građana ispred kuće P.S“. Kako je navedeno u izvještaju, policijski službenici nijesu uočili narušavanje javnog reda i mira, a vlasnik kuće zahtijevao je da se lica službeno upozore, ne želeći da podnosi prijavu.
Nedugo potom, u 14:55 časova, “M.P. dolazi u policiju i podnosi pismenu prijavu na Zapisnik o prijemu krivične prijave u kojoj navodi da se u objektu u Bajovoj ulici vlasnika P.S. i V.S. vrši kupovina glasova i otkup ličnih karata o čemu posjeduje video materijal snimljen mobilnim telefonom“. ODT je, kako stoji u dokumentu, i po ovoj prijavi tražio da se prikupe dokazi i donese video zapis. Nakon što su policajci kontaktirali M.P. i tražili potrebni dokazni materijal, “on je saopštio da su mu potrebna tri - četiri dana da bi prikupio tražene stvari i da će naknadno kontaktirati službenike OB Cetinje“. Podnosioca prijave su kasnije kontaktirali i pripadnici budvanske policije sa obavještenjem da se 11. decembra javi cetinjskoj policiji, ali je tada saopštio da se nije mogao javiti jer je kasno obaviješten i da će to učiniti kada bude prohodan put ka Cetinju. I taj postupak je u toku.
M.P. je i u 15:20 časova prijavio policiji da je usmenim putem od anonimnog lica dobio dojavu “da se u objektu Sportskog centra nalazi više lica koja su po njihovom saznanju naoružana“. Došavši na lice mjesta policajci “nijesu uočili kako ni naoružana lica, tako ni lica kod kojih bi se pregledom mogli pronaći predmeti navedeni u prijavi.''
Gotovo istovremeno u policiju dolazi V.P. koji podnosi pismenu prijavu u kojoj navodi da je “kod spomenika Vila NN lice prišlo njegovom vozilu i nasilno pokušalo da mu otvori vrata od vozila u čemu nije uspjelo jer su bila zaključana“. Dan kasnije, on je odustao od prijave.
Kako je izborni dan odmicao, povećavao se broj prijava i incidenata. Tako je u 16.35 minuta policiji dojavljeno da je u “blizini Austrougarskog poslanstva od neidentifikovane osobe napadnut I.B. od strane NN lica“. Policija je ustanovila da je I.B. član izborne komisije i da je “napadnut od strane V.J. i M.B. od kojih je uzeto obavještenje na zapisnik“. O tome je upoznat ODT “koji se izjasnio da su se u opisanim radnjama stekli elementi krivičnog djela… i da se isti liše slobode, te da se dana 27. novembra uz krivičnu prijavu privedu u ODT na Cetinju“.
U 17:00, neidentifikovana ženska osoba je prijavila svađu više lica na raskrsnici Hercegovačke ulice i Bulevara crnogorskih junaka. Policajci po dolasku “nijesu zatekli lica iz svađe kao ni pronašli predmete i stvari koji bi ukazali na prijavljeni događaj“. U 17:20, “u vezi navedenog događaja, u JHMP prispjela su četiri lica sa povredama, navodno od biber spreja. U prostorije JHMP upućeni su policijski službenici OB Cetinje koji su obavijestili da su zatekli M.D, F.M, D.K, S.J. i M.P”. Nakon ukazane ljekarske pomoći, kako stoji u izvještaju, lica M.P, D.K. i S.J. upućeni su u KCCG zbog daljeg liječenja. U izvještaju je navedeno i da su sa navedenim licima “policijski službenici pokušali obaviti razgovor u cilju prikupljanja obavještenja kako bi blagovremeno preuzeli sve potrebne mjere i radnje u cilju otkrivanja izvršioca počinjenog djela, na šta su navedeni odbili saradnju sa policijom, navodeći da im ne vjeruju, kako njima tako ni čitavom sistemu“. Osnovni državni tužilac je i u ovom slučaju tražio prikupljanje dokaznog materijala, a pomenuti građani su se trećeg decembra javili na poziv i dali izjave na zapisnik o pomenutom događaju. Policija je tražila i snimke sa tri sigurnosne kamere od kojih je samo sa jedne bilo moguće uzeti materijal. U izvještaju se navodi da su “od lica A.B, J.M. i M.M. takođe prikupljena obavještenja na zapisnik o obavještenju prikupljenom od građana u cilju otkrivanja izvršioca.'' Policijski službenici su ''podnijeli krivičnu prijavu protiv nepoznatog počinioca krivičnog djela“.
Policija je u 21:05 intervenisala po prijavi F.A. da se “u blizini kancelarije URA kod stare vatrogasne nalazi sumnjiv predmet“. Policajci su izašli na lice mjesta i, kako je navedeno, u prisustvu F.A. “pogledali sumnjiv predmet i ustanovili da se radi o manjoj futroli u kojoj su se nalazila kliješta koja se rasklapaju i drugi pribor za preživljavanje. O svemu je obaviješten ODT u Cetinju koji je saopštio da u vezi pomenutog događaja nema elemenata krivičnog djela i da o tome obavijeste podnosioca prijave”.
U 00:50, komandir OB Cetinje obaviješten je kako su iz Opštinske izborne komisije tražili pomoć policije. U izvještaju, između ostalog, stoji i da su “na lice mjesta upućeni policijski službenici koji su obavijestili da su… zatekli M.R. koji im je saopštio da je imao verbalni konflikt sa I.A. u vezi potpisivanja glasačkih zapisnika“. Kako je zaključeno u izvještaju, M.R. je saopštio da ne želi podnošenje prijave, “jer je razlog konflikta bio nesporazum“.
U ponedjeljak, 27. novembra, pismenu prijavu podnio je M.M. a u njoj je navedeno “da je 26. Novembra u 17:24 putem telefona dobio prijetnje i uvrede od strane M.K”. U izvještaju stoji i kako su uzete izjave od M.M. i M.K, “nakon čega je M.K. po nalogu ODT na Cetinju lišena slobode prvog decembra u 14:10, protiv koje su službenici OB Cetinje podnijeli krivičnu prijavu“.
Na kraju izvještaja, koji potpisuje direktor Uprave policije Slavko Stojanović, stoji da su službenici policije, povodom snimka emitovanog u okviru Dnevnika RTCG, “gdje se iza leđa novinarke pojavljuje grupa lica, od kojih su većina bili sa kapuljačom na glavi“, uputili dopis gradonačelniku Prijestonice Cetinje o izjašenjenju na sljedeća pitanja - “ko je u toku izbornog dana i noći vršio obezbjeđenje zgrade Opštine Cetinje, kao i odgovorna lica zadužena za obezbjeđenje zgrade Opštine Cetinje; ko su lica koja se na snimku kreću iza leđa reporterke (šest lica); da li su se u zgradi Opštine Cetinje u toku izbornog dana i noći nalazila naoružana lica i ako jesu dostaviti imena i prezimena tih lica“.
U dokumentu stoji da “u toku izborne noći policijski službenici OB Cetinje nijesu konstatovali kolone automobila bez registarskih oznaka, što ukazuje da iste nije ni bilo, odnosno da od strane policijskih službenika ista nije primijećena“. Navedeno je i da u evidenciji policije nema prijave kretanja vozila bez registracija u tom vremenskom intervalu.
U izvještaju je zaključeno su se službenici SAJ tokom izborne noći nalazili na području grada, “ali nijesu preduzimali mjere i radnje prema bilo kome“.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR