Stari grad u Ulcinju jedna je od najstarijih arhitektonsko-urbanističkih cjelina na Jadranu.
Riječ je o antičkom gradu sa srednjovjekovnim, uskim i krivudavim ulicama. Kuće su poređane gusto, svugdje se prepoznaju dekorativni elementi renesansnog i baroknog stila. Najstariji ostaci bedema grada potiču iz ilirskog perioda.
Već 25 vijekova ponosni stoji kraj obale mora a u njemu se se smjenjivale brojne civilizacije. Svaka je ostavila trag...
Jedinstveno je mišljenje da Stari grad sa svojim ilirskim bedemima, Citadelom, sklopom uličnih mreža, pijacama i trgovima, pojedinim blokovima kuća i vrijednim arhotektonskim objektima, a naročito gradskim pejsažom, siluetom i urbanističkom plastikom predstavlja u cjelosti kulturno-istorijski spomenik od neprocjenjivog značaja.
Ulaz sa mora u Stari grad
Ulaz sa kopna u Stari grad
U ulcinjski Stari grad može se ući kroz dvije kapije koje su podignute u VI vijeku. Sve je više posjetilaca, svjedoče mještani. Turistima je zanimljiv jer mogu posjetiti muzej, zatim vidjeti stare objekte poput crkve i džamije, kulu Balšića, Palata Venecija, stari Ilirski zid.
Kula Balšića
Palata Venecija
Nekadašnja pijaca robova
Privlači turiste i priča koja se dokazima ne može potvrditi ali mnogo vjeruju da je istinita. Govori se da je čuveni pisac Migel de Servantes bio, kao rob, prodat na pijaci u Starom gradu. Dok se navodno nalazio iza rešetki ćelija zatvora (čiji ostaci i danas postoje), zaljubio se u Ulcinjanku a po njoj je, kažu, nazvao ličnost iz čuvenog romana "Don Kihot" - Dulsinea.
Dugo vremena se govori o tome da bi Stari grad trebalo da postane dio svjetske kulturne baštine. Da bi Stari grad, kojim se Ulcinjani vjekovima ponose, bio upisan na UNESCO-ovu listu, moraju da budu ispunjene brojne procedure.
Prvi korak je načinjen - Ministarstvo kulture poslalo je zahtjev za upis na listu prirodnih i kulturnih dobara, kazala nam je šefica Crnogorske nacionalne komisije za UNESCO Milica Nikolić.
"Crna Gora je uputila zahtjev za upis na listu kulturnih i prirodnih dobara koja država prerpoznaje kao dobra koja bi mogla da budu kandidovana za UNESCO, odnosno da u njima postoje vrijednosti koja bi mogli biti okarakterisane kao jedinstvene i jedinstvene", rekla je Nikolić za portal Antena M.
Zahtjev je upućen u februaru ove godine. Tek sad predstoji veliki rad, ističe Nikolić. "Moraju da budu riješeni problemi koji su ranije bili vidljivi i na koje je ukazao UNESCO", objasnila nam je.
Prije no što bi Stari grad mogao da bude nominovan, mora da prođe godina. Moraju da se izvše procjene i uvidi.
"Prvi put se Stari grad sad našao na listi prirodnih i kulturnih dobara kao samostalna nominacija. Kad to bude potvrđeno na Komitetu ove godine, onda se kreće u proceduru izrade nominalnih dosijea", kazala je Nikolić.
Hoće li prelijepa građevina koja gleda na more sa tri strane, ponos Ulcunjana već vjekovima, postati ponos svijeta? Prvi korak je načinjen, još je mnogo posla... Vrijedi li truda? Ako niste posjetili Ulcinj, pogledajte fotografije i procijenite sami.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR