Iz Telenora je, na pres konferenciji, povodom predstavljanja napredne 4G+ mreže, saopšteno da je nova tehnologija dostupna u svim opštinama na primorju i u centralnom dijelu Crne Gore kao i u, kako su kazali, Kolašinu, Mojkovcu, Bijelom Polju, Beranama, Pljevljima, Plavu i Rožajama.
Izvršni direktor tehnike u Telenoru, Kai Gulbrandsen, kazao je da je ta kompanija prvi operater koji je, kako je rekao, u Crnu Goru uveo 4G mrežu 2012. prije svih u regionu.
„Od tada smo kontinuirano radili na povećanju pokrivenosti, tako da trenutno 4G mrežom pokrivamo 98 odsto stanovništva“, naveo je Gulbrandsen.
Prema njegovim riječima, tehnologija je došla do te tačke gdje ona, kako je kazao, mijenja ljude, a oni svoj način korišćenja tehnologije.
„Mijenjaju način na koji kupuju stvari, na koji se ponašaju, na koji dolaze do informacija. To naravno mijenja i nas. I mi se, kao telekomunikaciona kompanija, fokusiramo na druge stvari. Ne fokusiramo se samo na prenos glasa, već i na prenos podataka“, pojasnio je Gulbrandsen.
On je kazao da je Telenor, prošle godine realizovao sveobuhvatnu modernizaciju mreže.
„Radili smo intenzivno na moderizaciji mreže. Imamo 4G mrežu u svim opštinama u Crnoj Gori. Takođe, smo počeli sa uvođenjem te naredne generacije 4G mreže, takozvani 4G+, koji je uveden u 18 opština. A taj posao uvođenja 4G+ mreže je započet u priobalnom dijelu, kako bi se pravovremeno pripremili za turističku sezonu“, rekao je Gulbrandsen.
On je pojasnio da je 4G+ mreža, prije svega, usmjerena na povećanje brzine i na, kako je dodao, bolje iskorišćavanje frekventnog spektruma na uređajima korisnika.
„Da biste sve to iskoristili potrebno je da imate odgovarajuće uređaje, koji podržavaju 4G+ mrežu, a sve je to samo još jedan korak ka 5G mreži“, objasnio je Gulbrandsen.
On je podsjetio da su mjerenja koje je sprovela Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP), pokazala da je kompanija Telenor bila najbolja „što se tiče prenosa glasa, što se tiče brzine i što se tiče pokrivenosti 4G mrežom“.
Gulbrandsen je istakao da klijenti u Crnoj Gori, prije svega, cijene kvalitet i brzinu mreže.
„Što se tiče striminga, oni očekuju da ne moraju da čekaju da taj striming započne, a što se tiče kvaliteta glasovene komunkacije tu smo, takođe bili najbolji. Što se tiče prenosa podataka, mi smo u urbanim sredinama, takođe imali najviše prosječne brzine“, rekao je Gulbrandsen.
On smatra da je najvažnije da postoji konzistentnost što se tiče pokrivenosti i brzine mreže.
Kompanija Telenor će, kako je najavio Gulbrandsen, u narednom periodu, raditi na poboljšanju signala i pokrivenosti na putevima, „ali ono što je sigurno je da ćemo mi nastaviti da investiramo“.
YouTube regionalna gejmerska zvijezda, Ilija Gardašević, kazao je da je njemu veoma bitno da ima brz internet da bi se, kako je rekao, video upload-ovao što brže.
„Pošto ja volim da strimujem, što je veći upload i bolji protok mreže biće strim bolji i više posjetilaca na kanalu“, rekao je Gardašević
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR