23 °

max 23 ° / min 10 °

Petak

09.05.

23° / 10°

Subota

10.05.

21° / 10°

Nedjelja

11.05.

20° / 11°

Ponedjeljak

12.05.

21° / 11°

Utorak

13.05.

13° / 9°

Srijeda

14.05.

17° / 8°

Četvrtak

15.05.

20° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
RASKOL DEFINITIVAN, Crkva se tokom 2022. dijeli napola – ruska procjena

Religija

Comments 8

RASKOL DEFINITIVAN, Crkva se tokom 2022. dijeli napola – ruska procjena

Autor: Antena M

  • Viber

Piše: Vladimir Jovanović

Izbor koji će donijeti pomjesne pravoslavne crkve između Vaseljenske i Moskovske patrijaršije ne može se odlagati za kasnije — objavljuje portal „Союз православных журналистов”, nezvanično glasilo vrha Ruske pravoslavne crkve.

„U osnovi današnjih nesuglasica u Pravoslavlju leži drugačije shvatanje doktrine Crkve, a to je već DOGMATSKO PITANJE koje se NE MOŽE RIJEŠITI KOMPROMISIMA I MEĐUSOBNIM USTUPCIMA”.

„2022. godine trebalo bi da se odigraju dva protivna, zapravo, događaja koji će pokazati kako je PRAVOSLAVNI SVIJET PODIJELJEN. Riječ je o održavanju drugoga susreta u Amanskome formatu na jednoj strani; i na drugoj strani obreda varenja Svetoga Mira, koje je zakazao za april 2022. godine Fanar (Vaseljenska patrijaršija)”, piše portal.

„Amanski format” se odnosi na savjetovanje koje je 26. februara 2020. godine održano u Amanu (Kraljevina Jordan), a prisustvovali su mu predstavnici Moskovske i Jerusalimske patrijaršije, te crkava Rumunije, Poljske, Češke i Srbije (SPC) — u toj delegacji je bio i AMFILOHIJE RADOVIĆ, uz takođe pokojnoga patrijarha Irineja Gavrilovića.

 

Međutim, skupu nijesu prisustvovale delegacije iz većine drugih crkava: Aleksandrijske i Antiohijske patrijaršije, niti crkava Kipra, Grčke, Bugarske, Gruzije, Albanije, naravno ni iz Vaseljenske patrijaršije i Pravoslavne crkve Ukrajine.

Iako od Rusa planiran da snažno podrži njihove pozicije o „carigradskome papizmu” i slične, službeni kominike skupa u Amanu ne sadrži takve osude Vartolomeja i Vaseljenske patrijaršije. Međutim, „učešće u Amanskome formatu je izjava o neslaganju s politikom Fanara, budući da se Carigradska patrijaršija oštro protivi ovakvim skupovima”, tvrdi „Союз православных журналистов”.

Što sada Rusi očekuju od poziva na obred varenja Svetoga Mira — na grčkome Άγιο Μύρο, ulja posebno pripremljenoga i osvećenoga za svetotajinstva — a za taj obred, dakle, tvrde da ga je Vaseljenska patrijaršija ostalim pomjesnim crkvama zakazala u aprilu?

„Na tome skupu se očekuje učešće predstavnikâ drugih pomjesnih crkava, kao i Pravoslavne crkve Ukrajine”, navodi portal „Союз православных журналистов”.

„Prisustvo na ovome događaju će značiti stvarno priznanje Pravoslavne crkve Ukrajine, a samim tim i pretenzije Fanara na isključivu vlast u Pravoslavlju”.

„Shodno tome, pristanak da se tom prilikom zajedno s raskolnikom (misli se na mitropolita Epifnija Dumenika, poglavara Pravoslavne crkve Ukrajine – prim) izvrši liturgijski obred značiće njegovo priznanje za legitimnoga poglavara Crkve u Ukrajini. Takav korak, koji u stvari podśeća na ucjenu, po mišljenju fanariota, trebalo bi da zaustavi Rusku crkvu. Ali to neće biti tako. Jer, KRAJNJE JE VRIJEME DA SE STAVI TAČKA I KONAČNO ODLUČI O TOME KO JE U RASKOLU, A KO U CRKVI”, objavio je ranije isti ruski portal.

U pogledu sukobâ oko ukrajinske autokefalije i jurisdikcije Aleksandrijske patrijaršije nad Afrikom, „Союз православных журналистов” tvrdi da „bez ODBAČIVANJA JERESI CARIGRADSKOGA PAPIZMA i afirmacije pravoslavnoga učenja o Crkvi, nije moguće riješiti ni ukrajinsko ni afričko pitanje”.

U međuvremenu, potvrđena je vijest da se Aleksandrijska patrijaršija, nakon sastanka svojega Sinoda 10-12. januara, zvanično obratila Vaseljenskoj patrijaršiji da zakaže sazivanje drevne crkvene ustanove pet pomjesnih patrijaršija, Pentrahije (Πενταρχία), kako bi na sinaksisu (saboru) poglavari Vaseljenske, Aleksandrijske, Antiohijske, Jeruslimske, kao i Kiparske crkve — Moskovskoj patrijaršiji SUDILI ZA KANONSKE PRESTUPE.

Prethodno je u Moskvi, prema najavi patrijarha Kirila Gundjajeva, Arhijerejski sabor ili „crkvena skupština” svih arhijereja Ruske pravoslavne crkve, njih nekoliko stotina, trebalo da se — nakon četiri godine — sazove 15-17. novembra i proglasi vaseljenskoga patrijarha Vartolomeja „NEKANONSKIM".

Prevedeno, to bi značilo i rušenje primata Vaseljenskoga Patrijarha u crkvenome poretku, na način kako je potvrđen milenijumskom sveštenom praksom, a utvrđen kanonima Vaseljenskih sabora koji su najviša ovozemaljska zakonodavna vlast Istočno-pravoslavne Crkve.

Okupljanje Arhijerejskoga sabora Rusije, na kojem će odlučivati da li je Vartolomej „NEKANONSKI", predviđeno za 15-17. novembar — odgođeno je za period između 26. i 29. maja 2022. 

Komentari (8)

POŠALJI KOMENTAR

posrbice ne miruju

@Мрчо Ti si se posrbio, nema ti lijeka. Posrbica gori od Srbina.

Uros

@Мрчо A zašto se vi mešate u lična osećanja i verske slobode drugih ljudi, odakle vama to pravo. Crna Gora kao i sve pravoslavne države ima pravo na svoju samostalnu mitropoliju ili crkvu.

Мрчо

@Alex Најбоље да се потурчите, или још боље да постанете марсовци. Тако вас више нико неће повезивати са православним Србима. Јадни ви шта дочекасте. Тако је кад луташ и кад си подложан утицају, а немаш своје Ја.