22 °

max 25 ° / min 17 °

Nedjelja

19.05.

25° / 17°

Ponedjeljak

20.05.

25° / 17°

Utorak

21.05.

26° / 17°

Srijeda

22.05.

21° / 14°

Četvrtak

23.05.

22° / 14°

Petak

24.05.

24° / 15°

Subota

25.05.

21° / 14°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
"Standard&Poors" i "Moody's" o Crnoj Gori: Snažan ekonomski rast i u 2020.

Izvor: EPA/JUSTIN LANE

Ekonomija

Comments 0

"Standard&Poors" i "Moody's" o Crnoj Gori: Snažan ekonomski rast i u 2020.

Autor: Antena M

  • Viber

Agencije za kreditni rejting "Standard&Poors" i "Moody's" u novim izvještajima potvrdile su ocjene za Crnu Goru sa B+/B, odnosno B1, uz stabilne izglede zemlje, saopštilo je večeras Ministarstvo finansija. 

Analizirajući kretanja u zemlji, analitičari ovih kreditnih agencija pozdravili su put razvoja Crne Gore, procijenivši da će stopa rasta crnogorske ekonomije premašiti njihova očekivanja i da će u 2019. godini iznositi oko 3.8%, dok će potencijalni rast u srednjem roku iznositi 3,5%.

"Osim toga, u izvještajima se navodi da će uprkos slabijim izgledima rasta evropske ekonomije, koji će uticati i na ublažavanje stope rasta u Crnoj Gori, ekonomski rast ostati snažan i u 2020.

Visoke stope rasta rezultat su snažnog doprinosa sektora turizma u kojem je ostvareno 20% više dolazaka u odnosu na 2018. godinu, kao i rast u sektoru građevinarstva. U izvještajima je pozdravljena realizacija i implementacija niza projekata u energetskom sektoru, uključujući modernizaciju elektrana, zajedno sa proizvodnjom električne energije koja ima sve veći fokus na zaštitu životne sredine i ulaganjima u solarne i vjetro elektrane. Ocijenjeno je da se pozicioniranjem Crne Gore kao energetskog čvorišta u regionu, jača njena konkurentnost i izvozni potencijal.

Pored toga, navedeno je da će se nastavkom značajnih privatnih investicija u turistička odmarališta povećati kapaciteti na jugu i na sjeveru zemlje, što će uticati na viši stepen diverzifikacije i regionalne povezanosti, na veću potrošnju domaćinstava, i u krajnjem, doprinijeće većem ekonomskom rastu", navode iz Ministarstva finansija. 

Dugoročni potencijal Crne Gore ocijenjen je kao povoljan, uz nastavak značajnog priliva stranih direktnih investicija (SDI), koje su u najvećoj mjeri zastupljene u turističkom i energetskom sektoru.

"Kako je ocijenjeno u izvještajima priliv SDI iznosiće oko 10% BDP-a godišnje. Dodatno, kreditni potencijal Crne Gore, kako se dalje navodi, ojačan je i perspektivom pristupanja naše zemlje Evropskoj uniji koju prati snaženje institucija.

U svijetlu implementacije strukturnih reformi čije je sprovođenje neophodno kako bi Crna Gora postala članica EU, pozdravljeni su napori Vlade u sprovođenju velikog broja mjera. U skladu sa tim, u izvještajima je akcenat stavljen na mjere u čijem je fokusu suzbijanje sive ekonomije poput elektronskog oporezivanja i poboljšane naplate prihoda.

Pored navedenog, glavni rizici u narednom periodu, koji su prepoznati od obje rejting agencije, dominantno su vezani za dalju izgradnju preostalih dionica projekta autoputa i eventualnih efekata na fiskalnu poziciju zemlje", navode u saopštenju. 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR