11 °

max 16 ° / min 7 °

Petak

26.04.

16° / 7°

Subota

27.04.

19° / 9°

Nedjelja

28.04.

23° / 12°

Ponedjeljak

29.04.

24° / 14°

Utorak

30.04.

22° / 13°

Srijeda

01.05.

19° / 14°

Četvrtak

02.05.

19° / 12°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Crnogorsko udruženje ugostitelja: Kad vlast već nema kapaciteta da uči na tuđim, kad će početi da uči na svojim greškama

Ekonomija

Comments 1

Crnogorsko udruženje ugostitelja: Kad vlast već nema kapaciteta da uči na tuđim, kad će početi da uči na svojim greškama

Autor: Antena M

  • Viber

U svjetlu mjera Ministarstva zdravlja Vlade Crne Gore koje su stupile na snagu juče, NVO "Crnogorsko udruženje ugostitelja" obratilo se javnosti saopštenjem.

Prenosimo ga integralno.

"Očigledno je da izvršna vlast Crne Gore nije izvukla pouke iz katastrofalne situacije u kojoj se crnogorski turizam, pa samim tim i ugostiteljska djelatnost, nalazila do skoro, sa posebnim akcentom na ljetnju turističku sezonu 2020. godine. O brojkama nećemo trošiti riječi, jer su ti podaci prisutni u javnosti i predstavljaju opštepoznatu činjenicu.

Imajući to u vidu, postavlja se pitanje, kada već nema kapaciteta da se uči na tuđim greškama, kada će početi da se uči na svojim?!

Deficite prethodne turističke sezone teško je i pobrojati, ali je činjenica da je onaj koji je od najvećeg uticaja na svakodnevnicu svakog građanina, budžetski deficit, najizraženiji.

Mjere, koje su prethodne ljetnje sezone, bile na snazi, itekako su doprinijele da ugostiteljstvo u Crnoj Gori bude u najmanju ruku devastirano, što su, opravdano, iskoristile komšijske države i druge turističke destinacije, koje su manje restriktivnim mjerama održale konkurentnost na globalnom turističkom tržištu.

Takve greške, dovele su ugostiteljske radnike na rub egzistencije, a za svoju posljedicu su imale i značajno povećanje broja nezaposlenih i zatvaranje velikog broja ugostiteljskih objekata.

Pri takvom stanju stvari, uzevši u obzir posljedice koje su tada važeće mjere imale na ukupnu privredu, a posebno na turizam i ugostiteljstvo, logično je bilo nadati se da se takve greške neće ponoviti tokom aktuelne turističke sezone.

Takođe, zdravorazumnom čovjeku je i više nego jasno da mogućnost zaraze virusom COVID19 nije isključivo vezana za ugostiteljske objekte, kako to iz najnovijih, ali i svih dosadašnjih mjera Ministarstva zdravlja proizilazi.

Ipak, ispostavlja se da kada god broj zaraženih krene uzlaznom putanjom, prvi i jedini na udaru su ugostiteljski objekti, iz čije djelatnosti je pretežni priliv u budžetska sredstva države, pogotovo u ljetnjim mjesecima, tokom sezone.

Ovakav diskrimitorski pristup prilikom donošenja odluka, a posebno u situaciji kada se u tom procesu ne konsultuju oni na koje se iste odnose i koje najviše pogađaju je ravan harikiriju, harikiriju crnogorske privrede.

Postavljamo logična pitanja: zašto je vožnja autobusom manje opasna nego ulazak u ugostiteljski objekat, da li su prodavnice i tržni centri presvučeni nekim nevidljivim slojem zaštite za koje nauka nema objašnjenje a kafane i restorani su izvor zaraze sami po sebi, zašto je medicinsko osoblje "privilegovano" pa ne mora da se vakciniše a mi u ugostiteljstvu moramo, inspektori koji nas kontrolišu takođe, kako da objasnimo turistima koji su došli u kafanu, a koji su ušli u državu bez ikakvih dozvola i kontrola, da kod nas moraju da ispunjavaju posebne uslove. Pitanja ima još mnogo ali se plašimo da odgovora nema.

Ovakve odluke izvršne vlasti nemaju negativne efekte samo za vrijeme njihovog važenja već će ostaviti dalekosežne posledice, pogotovo u periodu nakon okončanja ljetnje turističke sezone, kada se broj turista drastično smanji.

Pretpostavljamo da će se budžetski deficiti sanirati na do sada javnosti poznate načine, kreditnim sredstvima ili drugim vrstama zaduženja, ali šta je sa deficitima u budžetima turističkih radnika? Te deficite niko neće nadoknaditi, jer je period za nama pokazao da ne postoji spremnost izvršne vlasti da adekvatno pomogne perjanici crnogorske privrede – turizmu i ugostiteljstvu.

Ne manje važno, ponovo će crnogorski ugostitelji morati da izigravaju kontrolore i na taj način na daleko poznato crnogorsko gostoprimstvo, nažalost, pada u vodu.

Pri ovakvom stanju stvari, pozivamo Vladu Crne Gore i resorno Ministarstvo zdravlja da pod hitno preispita  najnovije mjere, jer će prije svega članovi ovog Udruženja, zajedno sa kolegama iz drugog udruženja, kao i svi ostali ugostitelji, svoje nezadovoljstvo izraziti na način koji sigurno neće poslati lijepu sliku iz Crne Gore, a to su masovni protesti turističkih poslenika", navodi se u saopštenju NVO „CRNOGORSKO UDRUŽENJE UGOSTITELJA“  koje potpisuje predsjednik Momo Sladaković.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Tajfun

Gospodo ugostitelji,ne mozete ugrizavati nase zivote,da bi punilu vase dzepove.Godinama (Vas 99%),ne placajuci drzavi dazbine(na razne nacine),ste zaradli ogroman novac.Zgrazavao sam se kad vacs je Vlada pomagala,jer vasu bransu je trebalo zadnju pomagati.