Opština Plav snažno podržava dolazak investitora koji su spremni da ulažu u razvoj naše opštine, uz poštovanje svih usvojenih planskih i strateških dokumenata, kazao je u intervjuu za Bankar predsjednik Opštine Plav, Nihad Canović.
“Smatramo da je dolazak kredibilnih investitora od ključne važnosti za Plav, jer može donijeti novu dinamiku razvoja, otvoriti nova radna mjesta, ojačati lokalnu ekonomiju i omogućiti bolje korišćenje naših prirodnih i privrednih resursa”, rekao je Canović.
Dodao je da im je cilj da se razvoj Plava odvija planski, održivo i u interesu svih građana.
“Zato su nam potrebni partneri koji dijele našu viziju dugoročnog i odgovornog razvoja, zasnovanog na valorizaciji postojećih potencijala – prirodnih ljepota, turističkih kapaciteta, poljoprivrede i drugih sektora. Investitori koji svojim znanjem, iskustvom i odgovornošću mogu doprinijeti ostvarenju tih ciljeva, u Opštini Plav će uvijek imati otvorena vrata”, kazao je Canović.
Više od 45% budžeta Opštine Plav u 2025. godini usmjereno je na kapitalne projekte, kazao je Canović u intervjuu za Bankar predsjednik Opštine Plav, Nihad Canović, ističući da lokalna uprava intenzivno radi na nizu projekata čiji je cilj unapređenje kvaliteta života građana, valorizacija turističkog potencijala, kao i jačanje lokalne ekonomije kroz investicije dijaspore i razvoj održivog turizma.
“Trenutno je najveća investicija u Plavu upravo iz dijaspore – izgradnja hotela Visitor, koji će značajno unaprijediti turističke kapacitete”, kazao je Canović.
Naglašava I da iako Plav obiluje prirodnim ljepotama, poput Prokletija, Plavskog jezera, Bogićevice i Čakora, opština još uvijek nije u punoj mjeri iskoristila svoje potencijale zbog nedostatka razvoja i valorizacije od strane centralnih vlasti.
O značaju netaknute prirode i rastućem turističkom interesovanju svjedoči i činjenica da kroz plavske Prokletije prolazi međunarodno priznati planinarski put „Peaks of the Balkans“, koji je najposjećeniji od strane turista iz zapadnoevropskih zemalja, poput Francuske, Njemačke i Velike Britanije.
Koje veće projekte planirate da sprovedete, a koji će eventualno unaprijediti život stanovnika Plava? Šta su najznačajnije investicije u narednom periodu?
U fokusu su infrastrukturni projekti, posebno na području gradskog jezgra. Trenutno se izvode radovi na saobraćajnici kod plavskog mosta, kao i u ulicama Omeragića i Šabovića, gradskoj tržnici, Domu za stare i dr.
U narednom periodu planiran je rad na ulici prema Završu, kao i izgradnja Nove ulice iza gradskog stadiona.
Pored urbanih projekata, opština će uložiti značajna sredstva u ruralnu infrastrukturu – cilj nam je da izgradimo puteve do svakog sela i svakog domaćinstva. Takođe, planira se unapređenje vodovodne i kanalizacione mreže, modernizacija javne rasvjete, kao i ulaganje u obrazovne, zdravstvene ustanove i sportske objekte, kao i objekte kulture.
Sve ove investicije imaju za cilj podizanje kvaliteta života i povezivanje svih djelova opštine.
Naša politika razvoja se temelji na jednostavnom principu: jednak kvalitet života za svakog građanina, bez obzira da li živi u centru grada ili na seoskom području. Plav mora i može biti primjer uravnoteženog razvoja za cijelu Crnu Goru.
Od čega Opština Plav najviše prihoduje?
Najznačajniji sopstveni prihodi dolaze od poreza na nepokretnosti, poreza na promet nepokretnosti, taksi, kao i naknada za uređivanje i izgradnju građevinskog zemljišta. Zanimljivo je podvući da se od prošle godine porez na promet administrira u lokalnoj samoupravi, a ne državnom organu, čime je naplata porasla za preko 100%, što ide u prilog efikasnosti opštinskih službi.
Što se tiče ustupljenih prihoda, bilježimo trend rasta poreza na lični dohodak, što govori o većem broju zaposlenih na teritoriji opštine Plav. U dijelu koncesija imamo standardne prihode koji se neznatno mijenjaju poslednjih godina.
Na koji način je planirana realizacija kapitalnog budžeta i koliko je realno da se ona potroši u 2025. godini?
Opština Plav je za 2025. godinu opredijelila rekordan iznos od čak 46% ukupnog budžeta za kapitalne investicije, što jasno pokazuje našu posvećenost razvoju i unapređenju životne infrastrukture u gradu i selima.
Imajući u vidu da se nalazimo na početku građevinske sezone, i da je veliki broj aktivnosti na terenu već započet, realno je očekivati da stepen realizacije kapitalnog budžeta bude na najvišem nivou do sada. Tokom zimskog perioda intenzivno smo radili na pripremi projektne dokumentacije i planiranju prioriteta, kako bismo početak građevinske sezone dočekali potpuno spremni.
Ovaj pristup omogućava da se sredstva efikasno koriste, bez zastoja u procedurama, čime se povećava vjerovatnoća da svi planirani projekti budu realizovani u predviđenim rokovima.
Kako na razvoj Plava utiče ruralni i planinski turizam? Povećava li se broj turista?
Ruralni i planinski turizam imaju ključnu ulogu u razvoju opštine Plav, doprinoseći lokalnoj ekonomiji i otvarajući nove prilike za zapošljavanje. Bilježi se kontinuiran porast broja posjetilaca, naročito tokom ljetnje sezone i zimskih mjeseci, pri čemu se sve više traže aktivni odmori u netaknutoj prirodi
Najvažnija turistička atrakcija je Plavsko jezero, najveće glacijalno jezero u Crnoj Gori, idealno za ribolov, vožnju čamcima, kupanje i opuštanje.
Veliku pažnju privlači i Nacionalni park Prokletije, sa najvišim vrhovima u Crnoj Gori i bogatom mrežom staza za planinarenje i biciklizam. Hridsko jezero, poznato kao “jezero sreće”, visoko u planinama, popularna je destinacija za ljubitelje prirode. Planina Visitor nudi nevjerovatne panoramske poglede, dok etno i eko sela oko Plava omogućavaju posjetiocima da iskuse tradicionalni život i domaću kuhinju.Sve ove atrakcije doprinose razvoju održivog turizma, a time i jačanju lokalne ekonomije.
Kako dijaspora utiče na Opštinu Plav? Koliko su iznosile investicije iz dijaspore prošle godine, a koliko u posljednjih pet godina? O kojim se konkretnim investicijama radi?
Dijaspora ima ključnu ulogu u ekonomiji Plava. Njihove dotacije i investicije predstavljaju značajan udio u ukupnom ekonomskom životu opštine.
Trenutno je najveća investicija u Plavu upravo iz dijaspore – izgradnja hotela Visitor, koji će značajno unaprijediti turističke kapacitete. Pored toga, aktivna je rekonstrukcija hotela Plavsko jezero, kao i niz manjih ulaganja u ugostiteljske objekte, maloprodaju i smještajne kapacitete.
U posljednjem periodu, dijaspora je značajno doprinijela kroz privatne investicije, donacije za projekte od javnog značaja i stipendije za mlade. Njihov doprinos direktno utiče na rast ekonomske aktivnosti, naročito u ljetnjim mjesecima kada broj stanovnika višestruko raste.
Za koje potrebe opština izdvaja najviše novca tokom u 2025. godini?
U 2025. godini, Opština Plav najviše sredstava izdvaja za kapitalne investicije i infrastrukturne projekte, koji imaju direktan uticaj na kvalitet života građana – prije svega u oblasti putne infrastrukture, vodovoda, kanalizacije i javne rasvjete.
Međutim, prilikom planiranja budžeta vodili smo računa o uravnoteženom pristupu svim društvenim oblastima. Značajna sredstva su opredijeljena i za obrazovanje, kulturu, sport, socijalnu zaštitu i podršku mladima. Nastavljamo da da pružamo podršku najugroženijim kategorijama stanovništva.Komunalne usluge i održavanje javnih površina takođe su među prioritetima, uz planirano jačanje lokalne samouprave i efikasnijeg funkcionisanja javnih službi. Naš cilj je da svaki segment društva osjeti konkretne benefite budžetske politike, kroz vidljive i održive promjene na terenu.
Koliko Egalizacioni fond izdvaja za Opštinu Plav?
Egalizacioni fond predstavlja važan izvor finansiranja, a iznosi koje Opština Plav dobija variraju u zavisnosti od godišnjih odluka Ministarstva finansija. Za 2025. godinu, Opštini Plav je akontativno opredijeljeno 1,9 miliona eura.
Međutim, važno je istaći da čak 18 od 25 opština u Crnoj Gori koriste sredstva iz ovog fonda, što ukazuje na sistemsku potrebu za njegovim unapređenjem. Ako želimo ozbiljno da pristupimo rješavanju problema regionalne nerazvijenosti, neophodno je da male opštine na sjeveru dobiju znatno veća sredstva i podršku kroz promjene u sistemu raspodjele. Samo tako možemo osigurati ravnomjeran razvoj svih krajeva Crne Gore.
Kakva je trenutna finansijska situacija u Opštini Plav? Kakvo je stanje po pitanju obaveza za lične dohotke, poreze, dobavljača?
Finansijska situacija u Opštini Plav je stabilna i održiva, uz redovno izvršavanje svih zakonskih i budžetskih obaveza. Plate zaposlenih u lokalnoj administraciji i javnim službama se isplaćuju uredno i na vrijeme, bez kašnjenja, što dodatno doprinosi institucionalnoj stabilnosti i motivaciji zaposlenih.
Opština Plav vodi odgovornu politiku upravljanja javnim finansijama. Obaveze po osnovu kreditnih zaduženja se redovno izmiruju, a sve poreske obaveze prema državi se servisiraju u rokovima.
Uprkos ograničenim prihodima i izazovima koje nosi trenutna situacija, budžetom se uspijeva obuhvatiti veliki broj razvojnih projekata, uz istovremeno očuvanje finansijske discipline. Ovakav pristup omogućava da Opština Plav postepeno postaje primjer finansijski stabilne i odgovorne lokalne samouprave u Crnoj Gori.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR