Nevladina organizacija Udruženje ugostitelja Podgorice izrazila je zabrinutost povodom nacrta Odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata, koji je, kako navode, bez najave stavljen na javnu raspravu usred jula – mjeseca odmora i pojačanog turističkog prometa.
U saopštenju se postavlja pitanje: „Zašto se sve odvija u tajnosti?“, uz konstataciju da gradska uprava donosi odluku koja direktno pogađa na stotine lokala, ugrožava hiljade radnih mjesta i utiče na noćni život grada, a sve to – bez javne debate i bez uključivanja relevantnih aktera kao što su turistička organizacija, ugostitelji, stanari i gosti Podgorice.
Udruženje ukazuje i na nejasnoće oko inicijatora prijedloga. Iako je, prema njihovim saznanjima, formirana radna grupa u okviru gradske uprave, u javnosti nema jasnih informacija o tome da li je odluka usaglašena sa strukom ili sa najširim predstavnicima ugostitelja. „Mi se, kao ni mnoge naše kolege, s ovom odlukom ne slažemo i nijesmo bili konsultovani“, poručuju iz Udruženja.
Pitanje zakonitosti, navodi se dalje, takođe je upitno. Ugostitelji ističu nelogičnosti u predlogu – naročito kada je riječ o kriterijumu koji se odnosi na broj stambenih jedinica u zgradi, od čega zavisi mogućnost rada ugostiteljskog objekta. „Kako se može praviti razlika između lokala u zgradi sa 14 i 16 stanova?“, pitaju iz Udruženja i upozoravaju da ova arbitrarna mjera otvara prostor za zloupotrebu i selektivnu primjenu.
Posebnu zabrinutost izazivaju predviđene kaznene odredbe – novčane kazne koje dosežu do 10.000 eura za pravna lica, kao i ukidanje mogućnosti produženog radnog vremena, osim tri dana godišnje. „Ovoliko visoke kazne unose nesigurnost u poslovanje i mogu biti pogubne za male ugostitelje“, upozoravaju.
Udruženje ocjenjuje da će ova odluka negativno uticati i na turističku ponudu glavnog grada. „Da li je normalno da u jednoj turističkoj zemlji kao što je Crna Gora, gost nakon ponoći nema gdje da izađe?“, pitaju i ističu da Glavni grad ovim gubi imidž urbane i žive destinacije.
Osim na turizam, moguće posljedice odnose se i na ekonomiju. „Smanjenje radnog vremena znači manje gostiju, manje prometa, manje napojnica, manje poreza, manje noćnih taksista, manje potrošnje“, navodi se u saopštenju, uz ocjenu da druge zemlje u istom periodu stimulišu noćni život kao privrednu granu.
Na kraju, Udruženje poziva sve ugostitelje, građane, turističke radnike, nevladine organizacije i medije da prisustvuju javnoj raspravi koja će biti održana sjutra – u četvrtak, 10. jula u 12 sati u press sali Glavnog grada.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR