Konsultantska kompanija za finansijsko savjetovanje Fidelity Consulting ukazala je na nelogičnosti u prikazivanju troškova kamata u zvaničnim dokumentima Ministarstva finansija. Posebno su se osvrnuli na fiskalne smjernice za period 2025–2028, koje, kako naglašavaju, pokazuju nesklad između rasta javnog duga i izuzetno skromnog rasta kamatnih troškova.
„Pregledom dokumenta sasvim šaljivog naslova ‘Smjernice makroekonomske i fiskalne politike CG 2025–2028. godine’, lagano se može uočiti fenomen koji do sada nije poznat u ekonomskoj teoriji“, skrenuli su pažnju u današnjoj objavi.
Ukazuju na to da će državni dug Crne Gore u narednim trima godinama porasti za čitavu milijardu eura, dok se predviđa da će trošak kamata porasti tek za 12 miliona. Ovakva disproporcija navela ih je na to da ovo nazovu „magičnim smanjenjem kamate“, aludirajući na nerealnost prikazanih brojki.
„Državni dug raste sa 4,5 na 5,5 milijardi eura u 2027. godini (23%), a godišnji trošak kamate raste sa 149 na 161 miliona eura u 2027. godini (8%)“, precizirali su u objavi.
Posebnu pažnju, kako dodaju, privlači podatak da su u drugom zvaničnom dokumentu, Strategiji fiskalne politike, za istu godinu – 2027. – troškovi kamata prikazani znatno drugačije. Tamo je, kako pojašnjavaju, navedena brojka 221 milion eura, što predstavlja čak 60 miliona više nego u ranije spomenutim smjernicama.
„Sa druge strane, kamata u fiskalnoj strategiji je u 2027. godini planirana na 221 miliona eura, što je 60 miliona eura ili čak 40% više u odnosu na podatak iz šaljivih Smjernica“, precizira se u objavi.
Fidelity ističe da su pokušali pronaći opravdanje za ovako optimistične brojke, tražeći u Strategiji upravljanja javnim dugom planove o refinansiranju skupih kredita. Međutim, ističu da takvih informacija u dokumentima – nema.
„Da bismo pravilno utvrdili sve činjenice o kamati, pogledali smo i Strategiju upravljanja javnim dugom... Pogađate – nema pomena o tome“, pojasnili su, sarkastično nagađajući da jedino nadrealno objašnjenje može da opravda ovakvu računicu.
„Izgleda da neko u Ministarstvo finansija Crne Gore konzumira magične pečurke iz Nizozemske u kombinaciji sa domaćom šljivom, jer se ovakva matematika ne može drugačije objasniti“, dodaju.
Fidelity pretpostavlja da je u pitanju svjesno prikrivanje stvarnih troškova, kako bi se javne finansije prikazale u povoljnijem svjetlu, posebno nakon prethodnih budžetskih intervencija koje su izazvale brojne kontroverze.
„No, možda i može: podatak o trošku kamate se svjesno potcjenjuje kako bi se slika javnih finansija predstavila bolja nego što jeste...“, ocjenjuje se u objavi.
Upozoravaju na to da ovakvo manipulativno predstavljanje podataka može da ima ozbiljne posljedice, jer se istina, kako poručuju, ne može dugoročno sakriti.
„Svaka laž koju izgovorimo stvara dug prema istini. A prije ili kasnije taj dug mora da se plati“, zaključuje Fidelity Consulting.
Mila K
Nema pečurki i šljive. Ozbiljni ljudi su digli ruke od koordinacije pa "vladaju" nominalni ministar i drugarice koje ne čitaju ništa a sve potpisuju. Ovo su slabosti nečitanja koje MMF non stop ponavlja od 2020, a držanja otpravnica vozova za EU štrikove su bilo kojem ministru bila važnija od bilo čega drugog.