Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore navelo je da nije zaprimilo nikakvu informaciju, niti zahtjev za davanje mišljenja ili saglasnosti u vezi sa pretovarom eksploziva koji je umjesto u rumunsku luku Konstancu prevezen u Sevastopolj, koja je pod ruskom kontrolom.
Kako su istakli u odgovoru na naša pitanja, Ministarstvo nije bilo uključeno u pomenuti slučaj, a sve aktivnosti u oblasti spoljne trgovine naoružanjem i vojnom opremom odvijaju se, kako naglašavaju, u skladu s međunarodnim standardima i važećim zakonodavstvom.
Njihov odgovor prenosimo u cjelosti:
U vezi sa Vašim upitom informišemo da Ministarstvo vanjskih poslova nije zaprimilo bilo kakvu informaciju niti zahtjev za davanje mišljenja/saglasnosti, u vezi s transportom koji pominjete u pitanjima.
Što se tiče procedure i međunarodnih obaveza Crne Gore u oblasti spoljnotrgovinskih poslova u pogledu izvoza/uvoza/tranzita naoružanja i vojne opreme, sve saglasnosti koje izdaje Ministarstvo vanjskih poslova bazirane su na poštovanju međunarodnih standarda u oblasti kontrole naoružanja, kao i normi Zakona o spoljnoj trgovini naoružanjem i vojnom opremom („Službeni list Crne Gore“, br. 40/16).
Ovim zakonom uspostavljen je efikasan sistem kontrole spoljne trgovine kontrolisanom robom i definisan postupak izdavanja dozvola za uvoz, izvoz i pružanje brokerskih usluga prilikom spoljne trgovine kontrolisanom robom i tehničku pomoć, u skladu sa međunarodnim propisima i standardima u ovoj oblasti. Ministarstvo vanjskih poslova, s aspekta svoje nadležnosti pažljivo analizira svaki zahtjev koji se odnosi na izdavanje saglasnosti za izvoz naoružanja i vojne opreme, vodeći se međunarodnim obavezama koje proizilaze iz rezolucija Generalne skupštine UN i savjetodavnih mišljenja i odluka Međunarodnog suda pravde (ICJ).
Napominjemo da je Ugovor o trgovini oružjem (ATT), koji predstavlja najznačajniji dokument ove vrste i jedini kojim se predviđa unifikacija kontrole spoljne trgovine oružjem među širokim članstvom UN, Crna Gora potpisala 3. juna 2013. i ratifikovala u julu 2014. godine, čime je još jednom potvrdila čvrstu posvećenost kontroli i promociji odgovorne trgovine oružjem u svijetu. Pored navedenog, kao država kandidat za članstvo u EU, redovno usklađujemo nacionalne kontrolne liste naoružanja i vojne opreme sa direktivama zajedničke liste vojne opreme Evropske unije, a kriterijumi Zajedničke pozicije EU sadržani su u članovima našeg Zakona o spoljnoj trgovini naoružanjem i vojnom opremom, te predstavljaju osnov za procjenu svakog pojedinačnog zahtjeva za izdavanje dozvole.
Na liniji navedenog, prilikom formulisanja pozicije u odnosu na određeni zahtjev za uvozom, izvozom ili tranzitom kontrolisane robe, Ministarstvo vanjskih poslova naročito cijeni kriterijume, propisane članom 22 predmetnog Zakona, koji su na liniji važećih propisa EU i Ugovora o trgovini oružjem (ATT).
Dodatno, kao država posvećena ispunjavanju međunarodnih obaveza koje proizilaze iz multilateralnih sporazuma o neproliferaciji i kontroli naoružanja, aktivno učestvujemo u međunarodnim forumima doprinoseći tako naporima međunarodne zajednice da se upotreba određenih kategorija naoružanja ograniči ili zabrani.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR