29 °

max 31 ° / min 19 °

Subota

12.07.

31° / 19°

Nedjelja

13.07.

35° / 19°

Ponedjeljak

14.07.

36° / 22°

Utorak

15.07.

37° / 23°

Srijeda

16.07.

39° / 24°

Četvrtak

17.07.

38° / 21°

Petak

18.07.

37° / 21°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Zeković: Sjećanje na genocid i pokajanje grade trajni mir

Izvor: Privatna arhiva

Društvo

Comments 0

Zeković: Sjećanje na genocid i pokajanje grade trajni mir

Autor: Antena M

  • Viber

Na Spomeniku posvećenom svim civilnim žrtvama ratova na prostoru bivše Jugoslavije od 1991. do 2001. godine, na Pobrežju, u Podgorici, odao sam počast žrtvama genocida u Srebrenici, saopštio je Aleksandar Saša Zeković, član Građanske inicijative “21. maj” i aktivista sjećanja. 

"Takođe, u crkvi svetog Đorđa u Podgorici prislužio sam svijeću za pokoj duša svih žrtava genocida.

Dan sjećanja na Srebrenicu ustanovljen je u spomen na genocid 1995. godine. Prostori bivše Jugoslavije zbog traumatičnih posljedica različitih ideologija i velikonacionalizama prinuđeni su na opsjednutost sjećanjima. Inicijativa da se u Crnoj Gori uspostavi Dan sjećanja na genocid u Srebrenici upućena je još u junu 2005. tadašnjem premijeru Milu Đukanoviću.

Današnje vlasti i pored napretka u procesu suočavanja s prošlošću još uvijek nijesu uspostavile nacionalni dan sjećanja. Važno je što je zvanična delegacija Vlade Crne Gore, mješovitog etničkog sastava, prisutna u Memorijalnom centru u Srebrenici. To je snažna poruka za postgenocidne politike i protiv negiranja genocida. Ipak, decenijama ukazujemo da fokus pažnje zvaničnika ne treba biti na komemorativnim aktivnostima van Crne Gore. U skladu sa rezolucijama Skupštine Crne Gore i Ujedinjenih nacija, važna je mobilizacija memorijalizacije u našem društvu. Posebno mladima treba pomoći u razumijevanju genocida i uloge nacionalističkih politika i motiva koji su nažalost i danas prisutni, noseći i smrtonosne prijetnje", naveo je Zeković. 

Poručuje da je sjećanje na žrtve prilika da se ukaže na značaj i neophodnost pokajanja.

"Osuđeni general Vojske Republike Srpske Radislav Krstić javno se pokajao. U priznanju svoje odgovornosti za genocid, general Krstić posebno se obratio mladima sa područja bivše SFRJ pozivajući ih da okruženje u kojem žive učine boljim", zaključuje Zeković. 



Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR