15 °

max 15 ° / min 7 °

Utorak

25.11.

15° / 7°

Srijeda

26.11.

13° / 9°

Četvrtak

27.11.

11° / 6°

Petak

28.11.

9° / 5°

Subota

29.11.

11° / 4°

Nedjelja

30.11.

9° / 6°

Ponedjeljak

01.12.

13° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
IJZ poručuje da je nasilje moguće spriječiti : "Otvori vrata. Zauzmi stav. Zaustavi nasilje"

Izvor: IJZCG

Društvo

Comments 0

IJZ poručuje da je nasilje moguće spriječiti : "Otvori vrata. Zauzmi stav. Zaustavi nasilje"

Autor: Antena M

  • Viber

Nasilje nad ženama predstavlja jedan od najvećih izazova javnog zdravlja i ozbiljno kršenje ljudskih prava, koje se tokom života događa gotovo svakoj trećoj ženi. Rizik od nasilja naročito raste u kriznim situacijama, klimatski ranjivim sredinama i uslovima siromaštva. Iza svakog statističkog podatka nalazi se iskustvo žene ili djevojke čije su zdravlje, bezbjednost i prava ugroženi, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u posljednjih dvanaest mjeseci, 11% žena starijih od 15 godina koje su ikada bile u partnerskom odnosu doživjelo je fizičko i/ili seksualno nasilje od strane partnera. Uprkos dugogodišnjim naporima, prevalenca se smanjuje izuzetno sporo, u prosjeku svega 0,2% godišnje.

- Seksualno nasilje koje počini osoba koja nije partner veoma je rasprostranjeno, ali značajno neprijavljeno. Globalno, 8% žena doživjelo je seksualno nasilje od osobe koja ne predstavlja partnera, iako je stvarni broj vjerovatno mnogo veći zbog stigme i nespremnosti na prijavljivanje. Nasilje nad ženama počinje rano i traje tokom cijelog životnog vijeka. Oko 16% adolescentkinja uzrasta 15–19 godina iskusilo je intimno partnersko nasilje u posljednjih 12 mjeseci, a između 4 i 5% žena starijih od 60 godina takođe je preživjelo nasilje. Ove starosne grupe često ostaju nedovoljno vidljive u podacima i politikama, ističe IJZ.

Iako je rasprostranjeno, nasilje nad ženama je, ističu, moguće spriječiti. Zajednice širom svijeta mijenjaju nejednake rodne norme, vlade unapređuju zakone i politike, a zdravstveni sistemi jačaju kapacitete kako bi obezbijedili sveobuhvatnu zaštitu, njegu i podršku ženama koje su preživjele nasilje.

Kampanju „Otvori vrata. Zauzmi stav. Zaustavi nasilje.“ sprovodi Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) u okviru globalne inicijative „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“.

Kampanja traje od 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra, Dana ljudskih prava a ovogodišnjom temom se ističe važnost da pojedinci, institucije i sistemi „otvore vrata“, doslovno i simbolično: da prepoznaju često skriveno nasilje kojem su žene i djevojčice izložene, da pruže adekvatnu podršku i da doprinesu promjenama koje vode ka sigurnijem i pravednijem okruženju.

Ovogodišnja kampanja ističe procjene o nasilju nad ženama kao i drugo izdanje okvira za prevenciju R.E.S.P.E.C.T. Women, koje pruža najnovije dokaze i praktične smjernice za djelovanje vlada, zdravstvenih sistema i zajednica. Ova dva ključna dokumenta zajedno nude najnovija saznanja i preporuke zasnovane na dokazima, kako bi se unaprijedila prevencija nasilja i osnažili odgovori sistema.

R.E.S.P.E.C.T. okvir, podržan od strane brojnih agencija Ujedinjenih nacija te bilateralnih i multilateralnih organizacija, ima za cilj da donosiocima politika pruži najnovije intervencije zasnovane na dokazima kroz sedam strategija predstavljenih u akronimu:

R – Relationship skills strengthened: jačanje vještina u partnerskim relacijama, uključujući konstruktivnu komunikaciju, nenasilno rješavanje sukoba i upravljanje konfliktima.
E – Empowerment of women: obrazovanje, ekonomsko osnaživanje i veće učešće žena u donošenju odluka smanjuju njihovu ranjivost i povećavaju mogućnost izlaska iz nasilnih odnosa.
S – Services ensured: obezbjeđivanje stručne i koordinisane zdravstvene, socijalne, psihološke i pravne usluge koje pružaju bezbjednost i podršku ženama koje su preživjele nasilje.
P – Poverty reduced: smanjenje ekonomske zavisnosti kroz pristup zapošljavanju i resursima doprinosi smanjenju izloženosti nasilju.
E – Environments made safe: stvaranje bezbjednih okruženja - škola, radnih okruženja, javnih prostora.
C – Child and adolescent abuse prevented: prevencija nasilja u djetinjstvu i adolescenciji, razvoj brižnih porodičnih odnosa, zabrana fizičkog kažnjavanja i generalno, sprečavanje nasilja nad djecom u svim oblicima.
T – Transformed attitudes, beliefs and norms: mijenjanje stereotipa, mizoginih uvjerenja i društvene tolerancije na nasilje kroz obrazovanje i programe u zajednici. Promovisanje nulte tolerancije na nasilje

Više o temi prema smjernicama SZO na:

https://www.who.int/publications/i/item/9789240116962

https://www.who.int/publications/i/item/9789240117020

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR