Sudija Severskoga gradskoga suda Tomske oblasti u Ruskoj Federaciji (RF), Svetlana Čebotareva, proglasila je 17. novembra Elenu Saveljevu (80, na slici gore), penzionisanu učiteljicu s četrdesetogodišnjim iskustvom, krivom za ekstremizam i osudila je na 4 godine uslovno jer je propagirala vjerske stavove Jehovinih svedoka. Kako objavljuje ruski portal „Credo.press”, presuda nije pravosnažna i može se uložiti žalba. Saveljeva insistira na svojoj potpunoj nevinosti.
Slučaj protiv Elene Saveljeve otvorio je 25. marta o.g. istražitelj A.G. Kolpakov. Krivična tužba je zasnovana na svjedočenju dvije žene, agenata-provoktora, koje su kod Saveljeve pokazivale „interesovanje” za Sveto pismo.
Agentinje tajne službe, FSB Kira Kliševa i Rosgvardije (Федеральная служба войск национальной гвардии Российской Федерации) Elena Studenova, snimile su razgovore sa starijom ženom na diktafon i kameru i dostavili ove snimke organima za sprovođenje zakona.
„Iz optužnice u slučaju Elene Saveljeve jasno je da se krivično gonjenje vjernice sprovodi samo zbog njezinih religioznih ubjeđenja”, navodi „Credo.press”. Privatni razgovori Saveljeve o vjeri tumače se od strane ruskih vlasti kao „ubijeđivanje, regrutovanje i uključivanje“ drugih u aktivnosti organizacije zabranjene u RF. Tužilac je tražio za Saveljevu i novčanu kaznu od pola miliona rubalja (oko 6.000 eura).
Ukupno je u Tomskoj oblasti pokrenuto 7 krivičnih postupaka protiv Jehovinih svedoka. Oblasni sud je 2020. osudio jednoga od njih, Sergeja Klimova, na čak 6 godina zatvora.
Vrhovni sud RF je 2017. godine objavio da su sve vjerske organizacije Jehovinih svjedoka u zemlji ekstremističke i zabranio ih. To je dovelo do masovnoga progona vjernika ove denominacije po čl. 282.2 Krivičnoga zakona RF.
Jehovini svjedoci su nastali krajem 19. vijeka u SAD. U Rusiji, još u epohi SSSR-a, čak i u poređenju s ostalim vjerskim zajednicama koje su u manjoj ili većoj mjeri bile diskriminisane, na Jehovine svjedoke se gledalo s pojačanom sumnjom za špijunažu, podrivanje komunizma i nacionalne bezbjednosti. Jehovni svjedoci, pozivajući se na Bibliju, između ostaloga, odbijaju da služe vojsku i slave nacionalne praznike.
„Antena M” je ranije objavila kako je, prema tvrdnjama Jehovinih svedoka i organizcija za ljudska prava, protiv pripadnika ove zajednice u RF ukupno pokrenuto oko 257 krivičnih postupaka, 559 muškaraca i žena optuženo je za ekstremizam. Trenutno je oko 70 Jehovinih svjedoka u ruskim zatvorima.
Rusija: U zatvorima 70 Jehovinih svjedoka
27.10.2021. 22:29
Bajo
Pa i ovdje su im Amfilohijevci upadali na sastanke i prijetili im . I CS je i to proslo bez kazne . Ko su pobogu ti popovi da zabranjuju i sprijecavaju bilo cije vjerske skupove. Bilo Jehovinih svjedoka , budista , hinduista .... Uostalom vise je Boga u njima nego u bilo kojeg činovnika Crkve Srbije od Patrijarha Prke Perica do nekog popa iz 63 padobranske . Vidjesmo ih nedavno kod niksicke poste . Pi ...