Utvrđenja iz različitih epoha krase Crnu Goru, a zajedničko im je svima nedovoljna valorizacija ili čak njen potpuni izostanak.
"Kroz Studiju za zaštitu kulturnih dobara, pripremljenu 2018. godine za potrebe PUP-a, Opština Herceg Novi jasno je naznačila smjernice neophodne da se u konzervatorskom pogledu zaštite sva utvrđenja. U fokusu našeg interesovanja uglavnom su četiri tvrđave, Forte Mare, Kanli kula, Španjola i Mamula, na kojoj se trenutno izvode radovi. Međutim, u novskoj opštini imamo još tvrđava, manje poznatih javnosti, ali koje kroz promociju treba da postanu dostupne kako Novljanima tako i turistima", istakla je Zambelić Pištalo, sekretar za kulturu i obrazovanje u Herceg Novom.
Zambelić Pištalo je podsjetila da je Opština učesnik međunarodnog projekta zaštite utvrđenja Fortitud (Fortitude), čiji je cilj razvijanje novih segmenata na istorijskim tvrđavama kako bi se obogatila kulturno-turistička ponuda.
"Zahvaljujući Ministarstvu prosvjete, kulture, nauke i sporta i UNDP, srednjovjekovna tvđava Španjola trebalo bi da dobije inoviran izgled i sasvim novu funkciju. Cilj rekonstrukcije je uspostavljanje međunarodnog kreativnog haba."
Iz UNDP-a podsjećaju da je za izradu konzervatorskog projekta angažovana kompanija Enfroma doo iz Kotora, koja je na međunarodnom javnom konkursu za inovativno rješenje revitalizacije tvrđave Španjola u Herceg Novom dobila prvu nagradu za savremeno arhitektonsko-urbanističko rješenje za prenamjenu.
Na pitanje da li su preliminarna arheološka istraživnja uključila lokalne arheologe i ako nijesu zbog čega nijesu, pojašnjavaju da su preliminarna, odnosno sondažna arheološka istraživanja uključila ustanovu koja posjeduje neophodne istraživačke licence i licence za nadzor nad arheološkim istraživanjima, u skladu sa zakonom, s obzirom na to da istraživanja ne mogu da vrše pojedinačno fizička lica”. Ukazuju i da je proces izrade konzervatorskog projekta i izvođenja sondažnih arheoloških istraživanja pratila i Uprava za zaštitu kulturnih dobara (Područna jedinica Kotor), koja je svojim rješenjem imenovala vršioca sondažnih arheoloških istraživanja.
Nakon završenih istraživanja, pristupilo se finalizaciji konzervatorskog projekta za koji se, u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara, daje saglasnost Uprave za zaštitu kulturnih dobara na konzervatorski projekat.
U toku je finalizacija glavnog projekta rekonstrukcije tvrđave Španjole, nakon čega će uslijediti revizija. U nastavku, a prije izvođenja radova na rekonstrukciji objekta potrebno je uraditi detaljna arheološka istraživanja, a što je prezentovano resornom ministarstvu, saopštili su iz UNDP. Izrada glavnog projekta rekonstrukcije, uključujući sve faze projektovanja ali i preliminarna sondažna istraživanja, iznosi oko 70.000 eura, a novac je obezbijedio UNDP.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR