Podgorica ima četiri pobratima: Bari, Nausu, Skolje i Ankaru.
„Bratimljenje, prema novom evropskom konceptu, podrazumijeva Povelju u duhu bratstva i temeljnih vrijednosti Evrope, a zasniva se na razumijevanju i međusobnom povjerenju dvije opštine, dva grada ili dvije regije“, objasnili su iz Glavnog grada za Gradski portal.
Bari
Sporazum o bratimljenju Podgorica je potpisala prvi put 1964. godine sa Barijem, kada je nosila ime Titograd.
Administrativni centar regije Apulja, na jugu Italije, tada je važio za trgovinski centar u koji su odlazile hiljade Jugoslovena.
Jugosloveni su feribotom iz Bara u Bari odlazili da kupe odjeću, namirnice i stvari za domaćinstvo.
Osnovali su ga Rimljani. Od ribarskog sela, vremenom je izrastao u najveću luku na Jadranu. Bari ima oko 320 hiljada stanovnika, a uz Napulj čini važan privredni centar juga Italije.
Krajem devedesetih godina, kada je osnovana nacionalna avio-kompanija Crne Gore Montenegro airlines, Bari je bio prvi grad u koji je avion Fokker F28 odletio sa Aerodroma Podgorica.
Dugo je crnogorski avio-prevoznik čarter letovima održavao vezu između Podgorice i glavnog grada Apulje.
Nausa
Povelju o bratimljenju sa gradom Nausa u Grčkoj vlasti Podgorice potpisale su 1998. godine.
Nausa se nalazi u Kikladi, na sjeveroistoku ostrva Paros. Atraktivna turistička destinacija bogata je plažama, istorijskim lokalitetim i muzejima. Turistički agenti promovišu njegovu gastronomsku ponudu, a kažu da je idealan za ljubitelje vjerskog turizma.
Skoplje
Podgorica je prvi sporazum o bratimljenju, kao glavni grad nezavisne države Crne Gore, potpisala 2008. godine.
Podgorica se tada „pobratimila“ sa glavnim gradom Sjeverne Makedonije — Skopljem.
Grad podignut na rijeci Vardar svjedok je burne istorije Balkana i Sjeverne Makedonije. U 16. i 17. vijeku Skoplje je bilo najveći grad evropskog dijela Osmanskog carstva, a rušen je tri puta u razornim zemljotresima.
Danas u sjevernomakedonskoj prijestonici živi oko pola miliona stanovnika, a u svijetu je poznat kao rodni grad Majke Tereze.
Sa Podgoricom je, u doba SFRJ, Skoplje bilo povezano vazdušnim putem. Jugoslovenski aero-transport letio je decenijama na relaciji Sarajevo—Titograd—Skolje.
Podgorica je saobraćajnici u naselju Masline dala naziv po Skoplju, a lokalne vlasti prijestonice Sjeverne Makedonije najavile su da će Skoplje uskoro dobiti i Podgoričku ulicu.
Ankara
Ankara je najveći grad sa kojim je Podgorica potpisala Sporazum o bratimljenju.
Gradonačelnik Ivan Vuković 2019. godine potpisao je Sporazum sa tadašnjim vršiocem dužnosti gradonačelnika Ankare Alijem Goškinom.
Vuković je tada podsjetio na istorijske veze Crne Gore i Turske, i Podgorice i Ankare.
,,Najstariji dio Podgorice — Stara varoš — nastao je za vrijeme Otomanske imperije, a ljudi sa prostora današnje Turske ostavili su vrlo dubok identitetski trag u našoj istoriji. Crna Gora i Podgorica predstavljaju sredine koje su izrazito multietničke, multinacionalne i multikonfesionalne i to je bogatstvo sa kojim se veoma ponosimo i koje želimo dodatno da afirmišemo”, istakao je gradonačelnik Vuković.
U Sporazumu se konstatuje da su između dva glavna grada razvijani ekonomski i kulturni kontakti, koji su kontinuirano doprinosili jačanju bilateralne saradnje i dugogodišnjeg prijateljstva.
Ankara je 1923. godine od Istanbula preuzela titulu glavnog grada Turske. U njemu živi oko pet miliona stanovnika što ga čini drugim po veličini gradom u Turskoj.
Djuro
Objasniti Pipunu zbog cega n'as Turska predstavlja u 25 zemalja