Rekonstrukcijom Vlade iz jula prošle godine, formirano je nekoliko novih ministarstava, a najmanje dva od njih – Ministarstvo za dijasporu i Ministarstvo za regionalno-investicioni razvoj i saradnju sa nevladinim organizacijama – praktično su u potpunosti popunjena isključivo kadrovima Bošnjačke stranke (BS).
Iako je, nažalost, uobičajena praksa u crnogorskim vladama da pojedine partije imaju dominantan uticaj u ministarstvima koja im pripadnu po političkom dogovoru, ovakav stepen kadrovskog preuzimanja – gdje su apsolutno sve rukovodeće pozicije rezervisane za ljude iz jedne partije – dosad nije viđen u praksi.
Ministarstvo dijaspore vodi Mirsad Azemović, član Predsjedništva BS. Na mjestu državnog sekretara nalazi se Adel Omeragić, funkcioner i portparol stranke, dok je sekretar ministarstva Jasmin Lukačević, funkcioner podgoričkog odbora BS.
Na čelu direktorata za međunarodnu saradnju i IPA projekte nalazi se Fadil Zejnelagić kadar BS-a iz Rožaja, a drugi direktorat – za saradnju sa dijasporom – vodi Denis Martinović, član opštinskog odbora BS u Podgorici.
Slična situacija je i u Ministarstvu za regionalno-investicioni razvoj i saradnju sa NVO, kojim rukovodi Ernad Suljević, predsjednik bjelopoljskog odbora BS. Državna sekretarka je Mirsada Bošnjak takođe kadar BS-a iz iz Bijelog Polja, dok je krajem marta kao druga državna sekretarka imenovana i Sehera Kalender, odbornica BS iz Bara.
Za vršioca dužnosti sekretara ovog ministarstva imenovan je Enis Bahović, takođe kadar BS, dok poziciju generalnog direktora direktorata za investicioni razvoj obavlja Šefko Kurpejović iz Tuzi, član opštinskog odbora te partije. Šefica kabineta ministra je Suada Musić, predsjednica Foruma mladih BS.
Uprkos deklarativnim zalaganjima za profesionalizaciju javne uprave i depolitizaciju institucija, te za evorpski put države, kadriranje u ova dva ministarstva svjedoči o praksi u kojoj se rukovodeće pozicije dodjeljuju isključivo po partijskom ključu, bez obzira na širu političku zastupljenost u vlasti.
Ovakva praksa kadrovskog popunjavanja nije samo suprotna principima profesionalne i efikasne javne uprave – ona predstavlja otvoreno prisvajanje državnih institucija jedne političke partije. Ministarstva, koja bi morala biti servis svih građana, pretvaraju se u zatvorene partijske sinekure, dostupne isključivo podobnima.
Bošnjačka stranka, iako manjinski partner u vlasti, očigledno uz saglasje ostalih koalicionih partnera u Vladi, koristi novoformirane resore kao sopstveni kadrovski poligon, ignorišući principe političkog pluralizma, institucionalne ravnoteže i javnog interesa. Neprikriveno instaliranje isključivo svojih - partijskih - ljudi na svim ključnim pozicijama svjedoči o potpunom ignorisanju minimuma demokratske političke kulture i elementarne etike.
Ukoliko ovakva praksa ne bude prepoznata i zaustavljena na nivou čitave vlade, Crna Gora će se dodatno udaljiti od evropskih standarda dobrog upravljanja i dodatno produbiti krizu povjerenja u institucije koje sve više liče na privatne ekspoziture partija, a sve manje na stubove demokratske države.
Ladja
Sa novim izborima BS moze samo da sanja da ce dobiti glasove od Bosnjaka u CG. Ni kocenzus nece BS proci. Ibrahimovic je pokazao svoje lice isto kao Dritan Abazovic. Da nije glasova BS Ibrahimovic nebi ni mesnu zajednicu vodio u njegovo selo Bisevo u Rozaje.
Delvidek
@Javor Vama se kad god se pomene BS prividjaju nekakve "istrage". Smijemo li uopste uputiti ikakvu kritiku na racun pomenute partije a da ne budemo optuzeni za neke "istrage"?
Sve vi cvjetalo
Da je ziv Pavlje Djurisic, ovi bi mu bili koalicioni partneri a da ne trepnu. Nasljednike njegove dobro podrzavaju i pridrzavaju, da mogu cetnikovat po CG.