Partije koje nemaju jasan stav o važnim društveno-političkim pitanjima, kakva su bila posljednja dešavanja u Skupštini, kada se odlučivalo o smjeni predsjednika parlamenta Andrije Mandića, postaju moneta za potkusurivanje.
To poručuje lider Bošnjačkog demokratskog pokreta Sead Šahman komentarišući to što su poslanici Bošnjačke stranke u utorak nedolaskom na plenum izbjegli da se izjasne o opozicionoj inicijativi za razrješenje prvog čovjeka Skupštine.
Šahman, u izjavi za Pobjedu, upozorava da biti bez stava košta puno i u životu i u politici i kako će najveću cijenu takvog ponašanja Bošnjačke stranke platiti građani.
- I to ne samo politički, već svakodnevno, kroz pravnu nesigurnost, pad povjerenja u institucije i predstavnike građana, te osjećaj da je povjerenje zadobijeno na parlamentarnim izborima juna 2023. godine izigrano i iznevjereno – navodi Šahman.
Bošnjačka stranka se, ističe sagovornik Pobjede, slizala sa vlašću u kojoj ključnu riječ ima predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić.
- Dakle, ukoliko želite aktivno da učestvujete u političkom životu Crne Gore, a naročito kao stranka koja nosi predznak časnog bošnjačkog naroda, morate imati nedvosmislene stavove po svim važnim pitanjima. Ne vidim što se to drastično i suštinski promijenilo u politici Andrije Mandića pa je poslanike Bošnjačke stranke navelo na to da ne budu prisutni na sjednici kada se raspravljalo i glasalo o smjeni čelnog čovjeka Skupštine Crne Gore – kaže Šahman.
Andrija Mandić je početkom ove godine čestitao 9. januar, neustavni Dan entiteta Republika Srpska, a potom 1. marta, na Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, posjetio Banjaluku i pružio podršku promoteru separatističke politike Miloradu Dodiku, koga potražuju pravosudne institucije te susjedne zemlje.
Uz sve to, Mandić sa pozicije predsjednika Skupštine građanima Crne Gore 21. maja nije čestitao Dan nezavisnosti, da bi potom u svoj kabinet primio nerezidentnu ambasadorku Izraela Avivit Bar-Ilan, koja je prethodno građane Crne Gore nazvala radikalima i prijetila prolivanjem krvi jer su se, revoltirani izraelskim zločinima i genocidom nad Palestincima u Gazi, protivili manifestaciji Dani izraelskog filma u Podgorici.
Podsjećajući na to, Šahman naglašava da je politika koju vodi i zastupa Andrija Mandić u direktnoj suprotnosti sa onim što je „bila, jeste i biće bošnjačka politika u Crnoj Gori“.
- Ne vidim razlog da se zastupnici te partije ne pojave na plenumu, iskažu svoje stavove i glasaju shodno tome. Nažalost, tome nijesmo bili u prilici da svjedočimo. Izbjegli su da bilo što saopšte tim povodom, a uvjeren sam da će bošnjački narod, ali i svi građani Crne Gore to prepoznati i dati svoj odgovor već na narednim izborima – ističe Šahman.
Uz sve to, Šahman podsjeća i na primjer šefa poslaničkog kluba Bošnjačke stranke Amera Smailovića, koji je u utorak veče, nakon cjelodnevnog odsustva, kako kaže, uletio u plenarnu salu parlamenta i dao odlučujući glas ponovnom usvajanju Sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
- Svi ostali poslanici i predstavnici partija manje brojnih naroda bili su protiv ili uopšte nijesu ni došli na glasanje. To dovoljno govori o dosljednosti u stavovima Bošnjačke stranke po brojnim važnim pitanjima – zaključuje Šahman.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR