15 °

max 19 ° / min 12 °

Subota

26.04.

19° / 12°

Nedjelja

27.04.

22° / 12°

Ponedjeljak

28.04.

21° / 13°

Utorak

29.04.

23° / 11°

Srijeda

30.04.

24° / 10°

Četvrtak

01.05.

24° / 13°

Petak

02.05.

24° / 14°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Neobični simptomi dehidratacije koje ne bi trebalo da ignorišemo

Izvor: Pixabay

Mozaik

Comments 0

Neobični simptomi dehidratacije koje ne bi trebalo da ignorišemo

Izvor: N1

Autor: Ana Ašanin

  • Viber

Dehidratacija je stanje koje podrazumijeva da gubite više tečnosti nego što konzumirate, a vaše tijelo nema dovoljno vode i drugih tečnosti za obavljanje svojih normalnih funkcija. Kada osoba dehidrira, osim vode gubi i elektrolite kao što su so i kalijum koji su neophodni za osnovne tjelesne funkcije.

Važno je paziti na to koliko tečnosti unosite, naročito ako se zbog prevelikih vrućina mnogo znojite ili povraćate zbog nekog zdravstvenog problema.

Žeđ je najočigledniji simptom dehidratacije, ali neki drugi znakovi dehidratacije nijesu tako očigledni. Prema studiji iz 2020. objavljena u časopisu „The Journal of Physiology“ tijelo s vremenom slabije detektuje znakove dehidratacije.

Postoje neki simptomi dehidratacije koje ne biste smjeli da ignorišete.

Loš zadah

Pljuvačka ima antibakterijska svojstva, a dehidratacija može da spriječi tijelo u proizvodnji pljuvačke. Zbog toga se u ustima može povećati količina bakterija, što može dovesti do lošeg zadaha. To je jedan od razloga zašto ujutru kad se probudimo imamo loš zadah.

Proizvodnja pljuvačke se usporava tokom spavanja zbog čega imamo neugodan ukus i miris u ustima jer se povećava količina prisutnih bakterija. Prema tome, sljedeći put kad vam usta budu suva i imate loš zadah, popijte vodu.

Suva koža

Suva koža jasno ukazuje na to da vam je potrebna voda. U slučaju dehidratacije, koža može da postane suva, a može se javiti i svrab.

Loša ishrana i loše svakodnevne navike koje uključuju konzumiranje alkohola i kofeina mogu da iscrpe vodu iz kože.

Grčevi u mišićima

Što se više tijelo zagrijeva, bilo zbog temperature ili vježbanja, to je veća vjerovatnoća da će se javiti grčevi u mišićima zbog načina na koji toplota djeluje na mišiće. Promjene u elektrolitima kao što su natrijum i kaliujum takođe mogu da dovedu do grčeva u mišićima.

Kada je riječ o ublažavanju grčeva u mišićima, obična voda možda neće biti dovoljna. Studija iz 2019. objavljena u "BMJ Open Sport and Exercise Medicine" pokazala je da kada su se učesnici hidrirali nakon vježbanja napitkom koji sadrži elektrolite, bila je manja vjerovatnoća da će imati grčeve u mišićima.

S druge strane, učesnici koji su pili samo običnu vodu češće su imali grčeve u mišićima.

Želja za slatkišima

U slučaju dehidratacije, zbog nedostatka vode drugi organi poput jetre teže će oslobađati glikogen i druge komponente, a to može da podstakne želju za slatkišima, piše Times of India, prenosi N1 Zagreb.

Ako mislite da je vaša želja za šećerom posljedica dehidratacije, bolje je da popijete vodu prije nego što pojedete nešto slatko.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR